Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

Záchranáři s ženou, kterou vyprostili z trosek budovy zřícené při zemětřesení v tureckém městě Kahramanmaras, 9. února 2023
Počet obětí zemětřesení přesáhl 23 tisíc. Záchranáři stále nacházejí přeživší

„Celkem už jsme tedy ze zřícených budov vyprostili 20 obětí, 11 z toho byly děti. Naše skupina pro rychlé pátrání s kynology a štěrbinovou kamerou na několika místech označila lokaci s možností výskytu přeživších, na vyproštění pracují kolegové z ostatních USAR týmů v oblasti,“ uvedl Kozák.

O vytvoření malé skupiny pomáhající jiným záchranářům mluvčí informoval ve čtvrtek. V Adyiamanu mají podle něj základny také týmy z Alžírska, Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie.

Pomáhali i v libanonském Bejrútu


Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.