„Zavolám rakouskému kancléři a řeknu mu, že je ještě mladý a musí se učit. Chci ho upozornit na to, že podobně nezkušené chování může Rakousko přijít draho,“ řekl Erdogan při připomínce svátku ramadánu Lajlat al-Kadr, který se slavil v neděli.

Turecký prezident zároveň Evropě pohrozil náboženskou válkou. „Rozhodnutí Rakouska může spustit válku křižáků a půlměsíce. Nedovolíme jim, aby utlačovali 250 tisíc našich bratří,“ varoval.

Islámské centrum ve Vídni
Rakousko bojuje proti politickému islámu. Uzavře sedm mešit a vypoví duchovní

Rakouský kancléř Sebastian Kurz minulý pátek oznámil, že tamní úřady přistoupí k uzavření sedmi mešit a vyhostí ze země přibližně čtyři desítky imámů, kteří jsou placeni ze zahraničí. „Pro paralelní společnosti, politický islám a tendence k radikalizaci není v naší zemi místo,“ zdůvodnil tento krok pro agenturu DPA.  

Avizovaná opatření rakouské vlády jsou údajně vyústěním výsledků prošetřování islámských sdružení působících v Rakousku, která zastřešuje Turecko-islámský spolek pro kulturní a společenskou spolupráci (ATIB). Ten se nedávno stal terčem kritiky kvůli jedné ze svých akcí, na které se děti převlékly do uniforem a inscenovaly bitvu z dějin Osmanské říše.

Ze statistik rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že v zemi nyní žije přibližně sedm set tisíc muslimů. Zároveň se zde nachází více než čtyři sta muslimských modliteben a mešit.

Bavorský premiér Markus Söder pověsil kříž ve vstupní hale úřadu bavorské vlády
Bavorsko nařídilo umístit kříže do veřejných budov. Hájí kulturní identitu