Podle SOHR, kterou citovaly agentury AP a AFP, při incidentu v noci na dnešek zahynulo osm lidí. Exilová syrská opoziční koalice, která spoléhá na finanční a politickou podporu Turecka, uvádí 11 obětí. Turecko vybídla, aby záležitost vyšetřilo.

Turecká armáda tvrdí, že pohraničníci vypálili pouze varovné výstřely a Syřané se poté rozutekli. Turecké ministerstvo zahraničí později podle agentury AP popřelo, že pohraničníci Syřany zastřelili.

SOHR monitoruje násilnosti v Sýrii z Londýna a tvrdí, že k tomu využívá síť tamních aktivistů. Organizace uvádí, že má od začátku letošního roku zdokumentováno zabití bezmála 60 civilistů tureckými pohraničníky při pokusu o přechod hranice.

Turecko, které je hlavním sponzorem skupin bojujících v Sýrii za svržení prezidenta Bašára Asada, počátkem února zavřelo své hranice. Ankara tak reagovala na výrazný nárůst počtu běženců proudících do Turecka ze Sýrie kvůli ofenzivě v syrském městě Halab.

Turecko už ale zároveň přijalo kvůli pět let trvající občanské válce v Sýrii na 2,7 milionu uprchlíků. Přes milion dalších běženců přes Turecko přešlo do Evropské unie.