Rumunsko, jedna z nejchudších zemí EU, má co nabídnout. Jen musí vaše smysly přepnout na vyšší úroveň vnímání. Tváře zahalené do světle zeleného kusu nevzhledné látky. I v Kluži právě teď „frčí“ téměř povinné nošení nového módního doplňku.

Pasoví úředníci vás tady takto přivítají už po příletu. „Víme o tom, že je tady prasečí chřipka, ale nemáme důvod, se tím nechat rozhodit. Nebojíme se nákazy,“ konstatoval Jozef Chovanec, trenér fotbalistů pražské Sparty, kteří v Kluži sehráli utkání Evropské ligy.

Strach?

Oni strach nemají. Ale místní obyvatelé už tak hrdinskou náladou neoplývají. Virus A/H1N1 „pobláznil“ i Rumunsko – stát, ve kterém stejně jako na Ukrajině uzavřeli preventivně první školy a chystají se na vlnu očkování.

Nemocnice přešly na karanténní režim. Rumunští fotbalisté dokonce nemají z preventivních důvodů v ligových zápasech raději kašlat, a hlavně plivat na trávník (opatření se na zápasy Evropské ligy nevztahuje). O podobném nařízení přemýšlejí i v Anglii.

Rozdíly

Rumunsko je také stát, při jehož návštěvě máte pocit, že sedíte ve stroji do minulosti. Stařičké prskající dacie, architektura vzbuzující pocit tvořivého barbarství nebo ceny pro Čechy až místy kouzelné. A když si jen na malou chvíli připustíte myšlenku, že jste si Rumunsko právě vyprofilovali, udeří vás jako tvrdá pěst zástup „vymydlených puberťáků“, kteří jsou zahaleni do modelů těch nejluxusnějších módních značek a čekají na vstup do exkluziv-ního tanečního klubu.

Ten stojí vedle deset let nedostavěného hotelu Sigma. „Tenhle podnik je v Kluži jediný. Ale zaplaťpánbůh za něj,“ mluví o místní „svatyni“ Nikola Mitea, devatenáctiletý zástupce rumunské zlaté mládeže.

Propastné rozdíly spatříte všude, ale i přes zlověstný virus ve vzduchu vás kouzlo tohoto kusu země tak trochu dostane.

DANIEL HAJNÝ
Od zvláštního zpravodaje Deníku