"Nemám se čeho bát, Kaczyński mě nezastraší," odvětil Tusk při večerním odchodu z budovy prokuratury a jedním dechem vyčetl současné vládní garnituře, že zneuživá soudní systém proti politickým rivalům.

Podle iniciátora procesu šéfa PiS Jarosława Kaczyńského nepostupoval Tusk, někdejší premiér Polska "po smolenské tragédii v zájmu polského národa". Kaczyński tvrdošíjně trvá na tom, že za nehodu byl, přinejmenším z morálního hlediska, zodpovědný i tehdejší premiér.

"Tusk nechtěl zatížit polsko-ruské vztahy, a proto bezprostředně po nehodě neusiloval o vyslání polských forenzních expertů na místo," zopakoval dnes Kaczyński pro polskou státní televizi TVP.  "Má se čeho bát," pohrozil Tuskovi, jenž dnes přijel vypovídat o tragédii již podruhé.

Tusk se na prokuraturu dostavil již letos 19. dubna, výslech trval osm hodin a podrobnosti sdělit nesměl. Nicméně uvedl, že "celá kauza má mimořádně politický charakter".

Deník Gazeta Wyborcza dnes podotkl, že Tusk sice nevypovídá jako obviněný, pouze jako svědek, "ovšem Kaczyńského mediální nátlak může budit dojem, že na Tuskově vině "něco je"."

Zdroj: Youtube

Letecká tragédie u Smolenska
Polský vládní letoun s 96 osobami na palubě přepravoval 10. dubna 2010 prezidentský pár a další členy polské elity do Smolensku. Polská delegace měla v nedaleké Katyni uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku. Vyšetřovatelé se shodli na tom, že za pádem letadla nestály vnější vlivy. Exhumace obětí leteckého neštěstí polského vládního letounu u ruského Smolensku každopádně přinesly podivná zjištění. V mnoha rakvích se nacházely kusy různých těl. Tento delikátní problém se týkal i zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského, dvojčete Jaroslawa, nynějšího předsedy strany Právo a spravedlnost.