Vojenské zdroje z města potvrdily bez dalších podrobností sedm mrtvých civilistů. Zdravotníci z nemocnic po celém městě pak podle agentury AFP hlásili 110 mrtvých povstalců a 32 zabitých příslušníků provládních sil.

Saúdská Arábie a její spojenci bojují v Jemenu se šíitskými povstalci Húsíi, které podporuje Írán, již od roku 2015. V polovině června pak provládní koalice zahájila rozsáhlou ofenzívu, která má za cíl ovládnutí města Hudajdá.

Od prvního listopadu bylo přímo ve městě nebo v jeho okolí zabito při pozemních srážkách nebo při leteckých útocích již téměř 600 lidí.

Země čelí hladomoru

Hudajdá, která je jedním z nejhustěji osídlených jemenských měst, leží na břehu Rudého moře a jako taková má velký strategický význam. Je hlavní vstupní branou pro zásobování pro země, kterou dostala vleklá občanská válka až na na pokraj hladomoru. Ten ohrožuje až 14 milionů lidí, přičemž polovina z toho jsou děti.

Dětský fond Organizace spojených národů na konci října uvedl, že ani okamžité ukončení konfliktu by nezachránilo všechny děti. „Ukončení války nestačí. Potřebujeme zastavit válku a (vytvořit) vládní mechanismus, který upřednostňuje lidi a děti,“ řekl agentuře AFP Geert Cappelaere, regionální ředitel UNICEF.