Taneční škola v Orenburgu mezitím zastavila svou činnost, "na doporučení" úřadů po naléhavé poradě na radnici. Ale prověrek se prý teď mohou obávat i další taneční školy po celém Rusku.

Potřásání zadečků včelek na scéně vyvolalo ve vyšetřovatelích podezření, že se pedagogický dozor a vedení školy provinily nedbalostí, zatímco taneční choreografové propadli zhýralosti a ohrožování mravní výchovy mládeže. "V samém tanci nezletilých jsou patrné známky skutkové podstaty trestného činu," řekl mluvčí vyšetřovatelů agentuře Interfax.

Budou se školní představení schvalovat předem?

"Ocenit takové 'umění' je právně složité, ale mravně nezbytné. Je to obscénní a urážlivé," prohlásil prezidentův zmocněnec pro práva dětí Pavel Astachov.
Známý petrohradský politik a mravokárce Vitalij Milonov navrhl, aby všechna školní představení musely předem schvalovat okresní úřady, které by tak mohly zabránit výskytu jakýchkoliv dvojsmyslných scének. Návrh změn v zákonech už chystá.

Mezitím se ukázalo, že záznam představení byl pořízen ještě v zimě v orenburgském kulturním domě, kde taneční škola dvakrát ročně pořádá představení pro veřejnost, aby se pochlubila výsledky své práce. Podle ředitelky školy Viktorije Jakovenkové bylo tanečnicím mezi 16 až 18 lety. Rodiče věděli, jakým tancům se jejich dcery oddávají, a neměli námitek, uvedla stanice Echo Moskvy.

Jedna z ruských poslankyň, operní pěvkyně Marija Maxakovová označila vyšetřování mravnosti žákyň za pokrytectví. "Je to všechno hloupost. Naše školačky o sexu už všechno vědí, nic pro ně není tajemstvím," řekla stanici Govorit Moskva.

Twerk, který proslavila zpěvačka Miley Cyrusová na předloňském předávání hudebních cen MTV, pronikl do Oxfordského slovníku angličtiny a v twerkingu se už i pořádají soutěže jako ve sportovním tanci.

Orenburg je vzdálený asi 1500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Oblastní město proslavila asi hlavně vzpoura kozáků Jemeljana Pugačova za časů carevny Kateřiny II. Veliké.

Zdroj: Youtube