„Tyhle rudé trenky žádný politik nespálí,“ píše londýnská galerie v úvodu svého prohlášení a pokračuje citací českých aktivistů: „Trenýrky pražské guerillové skupiny Ztohoven představují symbol populismu v naší postdemokratické době, ale také zásadní zpochybnění role hlavy státu v našem současném politickém systému.“

Podobné spodní prádlo vyvěsila česká skupiny Ztohoven před třemi lety na Pražském hradě, ty londýnské jsou ovšem jiné a větší – měří osm krát osm metrů. Původní trenýrky totiž propadly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, od něhož je později odkoupil Miloš Zeman, který je nedávno před zraky novinářů a za asistence hasičů okázale spálil.

Trenky budou na fasádě londýnské galerie k vidění až do konce července. Umístil je tam český kurátor Jaroslav Krampol, který se skupinou Ztohoven dlouhodobě spolupracuje. Vyvěšení trenýrek je jedním z posledních činů Red Gallery, jež má být letos po osmi letech uzavřena.

Ve svém prohlášení galerie rovněž připomněla, že právě v Londýně za druhé světové války sídlila československá exilová vláda a z britské metropole pocházela většina odporu proti nacistickému režimu. „Londýn byl tedy jasnou volbou při demonstraci podpory české avantgardy a globálního politického aktivismu,“ stojí v její tiskové zprávě.