Mnohé země proto uvalují na Írán sankce. V reakci na nejnovější záměr Evropské unie zastavit dovoz íránské ropy má íránský parlament už v neděli hlasovat o zákonu zakazujícím export této suroviny do Evropy.

Příslušný návrh už podle státní televize odsouhlasil parlamentní energetický výbor. „Dokud EU nezruší své ropné embargo (vůči Íránu), nedáme jim ani kapku ropy,“ prohlásil místopředseda výboru Násir Sudání.

Pokud by teheránský parlament příslušný zákon v neděli schválil, mohl by vývoz skončit už příští týden. Evropané, kteří odebírají asi 18 procent z celkového objemu íránského ropného exportu, chtěli využít už uzavřené kontrakty a ropu odebírat do června.

Pokud jde o návštěvu odborníků v Íránu, generální ředitel MAAE Jukija Amano v pátek řekl, že agentura má informace o tom, že se „Írán zabývá aktivitami souvisejícími s vývojem jaderné nálože“ a že delegace Íránce požádá o vyjasnění. Šéf delegace Belgičan Herman Nackaerts na letišti ve Vídni prohlásil, že se jeho tým pokusí dotknout všech nedořešených otázek.

MAAE sleduje aktivity v íránském jaderném provozu osm let, ale nedokázala za tu dobu vyloučit vojenský charakter programu. Amano řekl, že doufá, že Íránci budou tentokrát spolupracovat lépe než v minulosti. Agentura ve své zprávě loni v listopadu konstatovala, že Írán pracuje na jaderné zbrani, což Teherán popřel.

Od té doby rozšířil obohacování uranu z Natanzu do dalšího pracoviště u Komu. Uran se v tamním podzemním středisku obohacuje na 20 procent, pro jadernou zbraň je zapotřebí uran obohacený na 90 procent. Jednání delegace MAAE mají trvat podle agentury Reuters do 31. ledna.

Mnoho států po listopadovém negativním hodnocení íránského programu vyhlásilo protiíránské sankce.

Ředitel íránské ropné společnosti NIOC Ahmad Kalabání v sobotu řekl, že cena ropy by mohla v důsledku evropského embarga stoupnout na 120 až 150 dolarů za barel. Teď se prodává za asi 111 dolarů. „Světový ropný trh je nyní vyrovnaný, avšak embargo tuto rovnováhu naruší a to povede ke zvýšení ceny,“ řekl Kalabání.