Asociační smlouva a s ní spojená dohoda o vytvoření zóny volného obchodu má být uzavřena letos v listopadu v litevské metropoli Vilniusu. Brusel i mnohé členské státy EU ale podpis smlouvy podmiňují propuštěním Tymošenkové z vězení, kde si odpykává sedmiletý trest za údajné zneužití premiérských pravomocí.

Evropská unie Kyjev obviňuje ze zneužívání justice k politickým útokům na opozici a žádá, aby Tymošenková vyšla na svobodu a ukrajinské zákony aby odpovídaly evropským normám.

Národní kulatý stůl nazvaný Porozumění ve prospěch evropské budoucnosti má být „organizační strukturou nového typu," píše Tymošenková. Zapojit by se do ní měl prezident Viktor Janukovyč a klíčoví členové jeho vlády, šéf parlamentu a předsedové všech parlamentních skupin, ale i zástupci politických frakcí Evropského parlamentu a velvyslanci členských států EU v Kyjevě.

Morální autority

Za jednací stůl by podle Tymošenkové měli zasednout i „morální autority národa" a předsedové společenských organizací a hnutí. Scházet by se měli jednou týdně pod bedlivou kontrolou médií.

Konečným cílem iniciativy je splnění všech podmínek, které si Evropská unie pro podpis asociační smlouvy s Ukrajinou klade, uvádí Tymošenková. Podporu integračnímu procesu by podle ní měli aktivněji poskytnout i poslanci ukrajinského parlamentu. Měli by zrušit své parlamentní prázdniny, které mají začít 5. července.

O reakci prezidenta a hlavních politických sil na výzvu Tymošenkové zatím ukrajinská média neinformovala. Expremiérka dosud jakoukoli politickou spolupráci s Janukovyčem odmítala a jeho režim tvrdě kritizovala jako nekompetentní, zkorumpovaný a protinárodní.