„Miloš Zeman má proruské názory, vystupuje proti Evropské unii, islámu a imigrantům.“ Tak popisuje vítěze letošních prezidentských voleb v České republice zpravodajství americké televizní stanice CNN.

„Ačkoliv je jeho země členem NATO, podporuje Zeman užší vztahy s Ruskem a Čínou. Obdivuje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Česká republika se jako jediný stát EU připojila k USA v otázce uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele,“ uvádí CNN.

Výsledky volebního klání v ČR označuje CNN za indikátor zesilování vlivu populistických hnutí v Evropě. Na Zemanově neúspěšném protikandidátovi Jiřím Drahošovi si americký zpravodaj Ralph Ellis všímá především jeho politického nováčkovství, ale také nezávislosti a faktu, že stál v čele prestižní akademické instituce.

Britský list Guardian uvedl, že důrazem na přátelství s Čínou a Ruskem rozdělil Miloš Zeman český národ. Aktuální volbou čeští voliči stvrdili, že je jim blízký prezidentův protiislámský populismus. Guardian rovněž zmiňuje názory Zemanových oponentů, podle nichž současná hlava státu může za to, že v zemi nabyly vrchu „vulgárnost, nekompetentnost a korupce“. Volby probíhaly „na ostří nože“, provázely ho „provokativní billboardy a novinové inzeráty, návodné emaily a falešná obvinění“.

Jak podotýká britská stanice BBC, české volby znamenají „prohru liberálů a ospravedlnění pro ty, kdo si přejí, aby je Zeman ochránil před imigrací a militantním islamismem“. BBC dále cituje slova poraženého Drahoše o tom, že „nekončíme, pokračujeme“. Podle zpravodaje Roba Camerona „nikdo přesně neví, co to znamená“.

Podle komentáře švýcarské televize SRF ukázaly tyto volby, jak moc je současné Česko rozštěpné - na jedné straně jsou Praha a velká města, hlasující proti Miloši Zemanovi, na druhé zbytek země stojící za ním. Příkop mezi oběma těmito stranami se touto volbou pravděpodobně ještě prohloubí, uvádí SRF. Pro vzdělanější lidi z měst je Zeman provokatér a populista, který nadbíhá Rusku, jenže pro ty ostatní představuje tato první skupina jen zklamané a zkažené elity, s nimiž nemají nic společného a touto volbou jim to mohli opět dokázat.

Na stránkách Washington Postu dostal prostor incident, jenž se odehrál ve volebním štábu Miloše Zemana. „Poté co v pražském hotelu, kde prezident oznámil své vítězství, jeden člověk zkolaboval, někteří z přítomných nejprve slovně a následně i fyzicky zaútočili na reportéry snažící se událost zachytit.“ Washington Post v této souvislosti zmiňuje setkání v Číně s ruským lídrem Vladimirem Putinem, při němž Zeman prohlásil, že novinářů je moc a měli by se likvidovat.