Podle prvních zpráv útočník odjel v bílém voze, jehož poznávací značku se nepodařilo rozpoznat. Turecká policie po něm vyhlásila pátrání.

K incidentu došlo v době napjatých turecko-amerických vztahů. Ty se v poslední době prudce zhoršily zejména kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii. Svou roli ale sehrála i skutečnost, že Ankara od roku 2016 zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže.

Poté, co americký prezident Donald Trump, oznámil zdvojnásobení cel na dovoz turecké oceli a hliníku, vypukla mezi oběma zeměmi obchodní válka. Jeho protějšek Recep Tayyip Erdogan totiž odpověděl prudkým zvýšením cel na dovoz části amerického zboží, a to včetně osobních aut, alkoholu či tabáku.

Již na počátku srpna zavedly Spojené státy sankce proti tureckému ministru spravedlnosti Abdülahmitu Gülovi a ministru vnitra Suleymanu Soyluovi, které zároveň obvinilo „z vážného porušování lidských práv“. Oba ministři totiž podle Washingtonu „hráli klíčovou roli v organizacích, jež jsou zodpovědné za zatčení a zadržování pastora Andrewa Brunsona“.

Americký kněz jako rukojmí

Turecký soud v pátek zamítl Brunsonovo odvolání, v němž pastor žádal, aby byl propuštěn z domácího vězení a mohl vycestovat do zahraničí.

Podle amerického listu The Wall Street Journal již sice Ankara USA nabídla Brunsonovo propuštění, podmínila ho ale zrušením několikamiliardové pokuty pro přední tureckou banku Halkbank. Washington tuto podmínku odmítl.