Nešťastná událost se stala během velkého australsko-amerického vojenského cvičení Talisman Saber, které probíhalo ve východoaustralském státu Queensland. Konvertoplán MV-22 Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a klasického letounu, se krátce po startu z lodi USS Bonhomme Richard LHD zřítil do moře, uvedla to agentura Reuters.

Podle mluvčího záchranné služby byl jeden člověk převezen do nemocnice, přičemž další tři vojáci se pohřešují. Zatím není jasná příčina havárie a podle mluvčího amerického námořnictva se vše bude důkladně vyšetřovat. Dodal také, že i nadále probíhá „aktivní operace pátrání po zbývajících třech členech posádky.“

Ilustrační foto.
Ve Švýcarsku havarovalo letadlo s dětmi z prádninového tábora, tři mrtví

Letadlo Osprey se účastnilo právě skončeného společného americko-australského vojenského cvičení. Do těchto každoročních manévrů bylo zapojeno přes 30 tisíc vojáků, 33 lodí a 200 vojenských letadel z Austrálie, USA, Nového Zélandu, Japonska a Kanady.

Vojenské letouny Osprey mají nechvalně proslulou minulost, kdy měly na kontě hned několik nehod se smrtelnými následky nebo zraněními. Od uvedení do provozu před 26 lety došlo k 39 úmrtím. Během testování mezi lety 1991 až 2000 měly čtyři nehody, které si vyžádaly 30 mrtvých. V roce 2007 pak došlo k dalším pěti nehodám a dalším incidentům, které vedly k úmrtí devíti lidí.

V Itálii havaroval autobus s českými turisty.
V Itálii havaroval autobus s českými turisty, řidič zemřel. Zřejmě selhaly brzdy