Střílelo se v mešitách Al Noor a Linwood v centrální části téměř čtyřsettisícového města. Obě mešity jsou od sebe vzdáleny více než čtyři kilometry. V mešitě Al Noor zahynulo podle policejního komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici, dodal komisař Bush. Zdravotnické úřady sdělily, že mezi 48 zraněnými jsou i děti. Zranění sahají od drobných po kritická.

Jeden z mužů, který se účastnil modlitby v mešitě Al Noor řekl TV New Zealand, že viděl útočníka, jak střílí muže přímo do hrudi. Odhaduje, že incident trval kolem 20 minut a že bylo zraněno až 60 lidí. Útočník podle jeho slov nejprve zamířil do mužské části mešity a poté se přesunul do ženské.

"Přišel na tuto stranu, vystřílel jí, přešel do jiné místnosti a poté do ženské sekce, kde na ně začal střílet. Právě jsem slyšel, že jedna z žen zemřela," dodal.

Palestinský muž, který si nepřál být jmenován, řekl agentuře AFP, že viděl muže, který byl střelen do hlavy, a slyšel rychlou střelbu.

"Slyšel jsem tři rychlé výstřely, a pak asi po 10 vteřinách to začalo znovu - Musela to být automatická zbraň. Nikdo nedokáže mačkat spoušť tak rychle,“ vypověděl. "Lidé začali utíkat. Někteří z nich měli na sobě spoustu krve," dodal.

Útočil pravicový extrémista


"Řešíme tady zcela bezprecedentní situaci. Je to velmi vážné," prohlásil policejní komisař Mike Bush.  Policie v souvislosti s útokem zadržela tři muže a jednu ženu. Jeden z mužů ve věku mezi 20 a 30 lety byl již obviněn z vraždy a měl by v sobotu stanout před soudem ve městě Christchurch. Po dalších podezřelých policie nepátrá.

Zda byl někdo z dalších tří zatčených do útoků nějak zapojený, není zatím jasné. Policejní komisař Bush podle serveru msn.con řekl, že jedna z osob, která byla při zatčení ozbrojená a nacházela se poblíž místa činu, zřejmě neměla s útokem nic společného. Také další dva zadržení byli ozbrojeni a policie nyní vyšetřuje, zda se na útoku nějak podíleli. Policie je přesvědčena, že se jednalo o dobře zorganizovanou akci. 

K činu se již dříve přihlásil 28letý Australan, který střelbu živě vysílal na internetu. Tam také už před střelbou zveřejnil prohlášení vysvětlující jeho motivaci.

Muž, který se podle serveru News.com.au na twitteru identifikoval jako "Brenton Tarrant" z Austrálie, se ve svém 73stránkovém manifestu popsal jako "obyčejný bílý muž", který se narodil v dělnické třídě, v rodině s nízkými příjmy, a který se rozhodl zaujmout postoj k zajištění budoucnosti svých lidí".

Střelec, jehož v současnosti vyšetřuje protiteroristická jednotka policie Nového Jižního Walesu, řekl, že útok provedl, aby „přímo snížil míru přistěhovalectví do evropských zemí“. V záhlaví svého účtu na twitteru měl osmadvacetiletý muž fotografii obětí teroristického útoku ve francouzském Nice, který se odehrál na Den Bastily v roce 2016.

Útokem chtěl podle svých slov „ukázat nájezdníkům, že naše země nebudou nikdy jejich země. Naše vlasti jsou naše vlastní a dokud bude bílý muž žít, nikdy nedobudou naše země a nenahradí naše lidi“.

Tarrant odhalil, že útok plánoval více než dva roky a pro Christchurch se rozhodl před třemi měsíci. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jeden ze zatčených je australský občan, kterého popsal jako "extrémistického krajně pravicového násilného teroristu".

"Nejsme jen spojenci, nejsme jen partneři, jsme rodina. (…) Truchlíme, jsme v šoku, jsme zděšení, jsme pobouření," uvedl australský premiér Morrison. Jeho země útok teroristy, který ukradl tolik životů, odsuzuje.

Policie vyzvala veřejnost, aby tento „extrémně znepokojující“ materiál nesdílela dále na internetu. Společnost Facebook již ve svém prohlášení uvedla, že smazala útočníkovy profily na Facebooku a Instagramu, stejně jako všechny příspěvky, které mu vyjadřovaly podporu.

Premiérka Jacinda Ardernová označila dnešek za jeden z nejtemnějších dnů své země. "Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří," prohlásila premiérka Ardernová, která střelbu označila za plánovaný teroristický útok.

K útoku se již vyjádřili členové britské královské rodiny. "Všichni jsme měli tu čest strávit nějaký čas ve městě Christchurcha užívali jsme si vřelého a velkorysého přivítání tamních pozoruhodných obyvatel," citoval server americké televize CNN ze společného prohlášení princů Williama a Harryho i jejich manželek. 

Do jedné z mešit měli namířeno i členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na Novém Zélandu kvůli sérii mezinárodních zápasů. Jejich plánované další utkání s domácí reprezentací bylo kvůli tragédii zrušeno.