Podle agentury AP vzala loď migranty na palubu přibližně 55 kilometrů od libyjského pobřeží, tedy v mezinárodních vodách. Během záchranné operace na místo připlula i loď libyjské pobřežní stráže, která plavidlu nevládní organizace nařídila odplout do Španělska.

„Na to, že by zakotvili v některém z italských přístavů, můžou zapomenout,“ napsal obratem na sociálních sítích italský ministra vnitra Matteo Salvini, jenž je zároveň šéfem protiimigrační strany Liga.

Ilustrační foto
Přijímáme jen naše lodě, opakuje Itálie. Stráž vyložila migranty na Sicílii

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli následně uvedl, že již obdržel od ministerstva vnitra formální žádost, aby neumožnil španělské organizaci Proactiva Open Arms přístup do země. Oficiálně proto, že organizace představuje „ohrožení veřejného pořádku“.

V souvislosti s dřívějším děním kolem humanitárních plavidel Aquarius a Lifeline Salvini již v pátek oznámil, že italské přístavy budou pro nevládní organizace, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři, uzavřeny po celé léto. Rozhodnutí se přitom netýká jenom přístupu do přístavů, ale také zásobování pohonnými hmotami.

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová.
Nepotřebujeme, aby nám Řím dával lekce z imigrace, řekla francouzská ministryně

 „Jak mi říkají italští vojáci i samotní Libyjci, nevládní organizace – ať už vědomě nebo ne – pomáhají převaděčům,“ prohlásil Salvini s tím, že Itálie bude nadále „zachraňovat ty, kdo budou záchranu potřebovat“.

Své přístavy nevládním organizacím následně uzavřela i Malta.