"Silnice je uzavřená, na místě přistává záchranářský vrtulník," citoval slovenský deník Sme policejní mluvčí Renátu Čuhákovou. "Tragická dopravní nehoda autobusu a kamionu si dosud vyžádala životy třinácti osob," uvedli později pro server aktuality.sk hasiči. 

Tragická nehoda autobusu a nákladního vozu u Nitry
Smrt školáků u Nitry: Zeman zaslal Slovensku kondolenční dopis

Ke srážce autobusu, který podle serveru SME patřil společnosti Arriva, s nákladním automobilem došlo ve středu po poledni v katastru obce Nitrianské Hrnčiarovce. Zdejší silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro veškerý tranzit od Nitry dál na střední Slovensko.

Příčina je zatím neznámá

Prvotní zprávy sice mluvily o nejméně třinácti mrtvých, hasiči ale později potvrdili dvanáct obětí. Podle dostupných informací utrpělo při nehodě zranění nejméně dvacet osob, policisté navíc předpokládali, že se počet zraněných i mrtvých bude dále zvyšovat. Možnou příčinu kolize úřady zatím nezveřejnily.

Podle informací serveru tvnoviny.sk se nákladní automobil z neznámých příčin rozkýval. Řidič autobusu se snažil srážce vyhnout, nákladní auto ho však trefilo do boku, načež se autobus převrátil. Podle stejného zdroje byli v autobusu zejména středoškoláci, kteří se vraceli ze školy. "Kamion vezl náklad kamení," uvedl mluvčí hasičů Michal Varga pro nitra.dnes24.sk

Jak informoval server aktuality.sk, na místě události nyní zasahuje takřka třicet hasičů z Nitry, ze Zlatých Moraviec a ze Selence. Podle serveru Pluska.sk na místo vyrazil i speciální evakuační autobus Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). 

Andrej Kiska
Z prezidenta premiérem. Kiska se blíží k cíli

„Silný náraz měl pro posádku autobusu fatální následky. Po srážce zůstal náklaďák převrácený na cestě a autobus v příkopu. Na záchraně lidských životů se v hustém deští podílejí desítky záchranářů a zasahoval i záchranářský vrtulník. Přesné počty obětí a zraněných nemáme zatím k dispozici,“ uvedla na facebooku slovenská policie.

Slovenská ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská informovala, že lékaři Fakultní nemocnice Nitra operují pacienta, který je ve velmi vážném stavu. Záchranáři transportují zraněné do nemocnic v Nových Zámcích, Topolčanech, Levicích a Zlatých Moravcích.

„Podle aktuálních informací je po něhodě 12 mrtvých, z toho minimálně čtyři jsou nezletilé osoby. Dále je 17 zraněných, z toho tři jsou v kritickém stavu. Mezi zraněnými je i řidič náklaďáku. Čísla však nejsou konečná. Některé oběti mohou být ještě zaklíněné pod autobusem,“ uvedla v odpoledních hodinách slovenská policie.

Krátce před 18. hodinou však prezídium HaZZ na facebooku informovalo, že se havarovaný autobus podařilo převrátit zpět na kola. Obavy se naštěstí nepotvrdily. „Počet obětí zůstal nezměněný (12), zraněných bylo celkem 20 osob. Při události zasahovalo 63 příslušníků HaZZ s 25 kusy hasičské techniky,“ uvedlo v prohlášení. 

Pellegrini zrušil zahraniční cestu

Kvůli nehodě přerušil premiér Peter Pellegrini svojí pracovní návštěvu Kypru a vrací se na Slovensko o den dříve. V prohlášení vyjádřil soustrast pozůstalým a před odletem z Kypru se před novináři vyslovil pro to, aby kabinet vyhlásil státní smutek. „Je vhodné, aby vláda při takové velké tragedii vyhlásila státní smutek, který by mohl být vyhlášen pravděpodobně na pátek,“ řekl Pellegrini.

„Zpráva o srážce autobusu s nákladním autem, která měla tragické následky, v nás všech vyvolává hluboký smutek. V těchto chvílích jsme myšlenkami s rodiči, kteří přišli o své děti, své drahé a blízké. Myslíme i na zraněné a na to, aby dostali nejlepší možnou pomoc a péči. Všichni doufáme, že počet obětí již neporoste. Po této hrozné tragédii prosím všechny, aby jezdili opatrně a ohleduplně, ať se všichni šťastně vrátíme ke svým rodinám,“ napsala na facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Tragická nehoda v Otrokovicích - 11. listopadu 2019
Smutná bilance. Pondělí bylo nejtragičtějším dnem na silnicích od června 2017

Jednou z netragičtějších dopravních nehod na Slovensku byla dosud srážka osobního vlaku a autobusu u obce Polomka nedaleko Brezna. Ta si v roce 2009 vyžádala 12 mrtvých a dvě desítky zraněných.

Vůbec nejvíce životů si vyžádala havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, který v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.