Z potápějící se lodě, která se nacházela asi 30 kilometrů severně od pobřeží Kypru, evakuovaly lodě a vrtulníky turecké a severokyperské pobřežní stráže, 105 migrantů. Při záchranné operaci jim přitom pomáhaly i obchodní lodě v oblasti.

Jedna ze zachráněných osob byla v kritickém stavu a byla vrtulníkem přepravena na severokyperskou pevninu vrtulníkem, uvedla pobřežní stráž. Podle agentury Reuters však neuvedla, kam byli převezeni ostatní zachránění migranti. Agentura AP s odvoláním na anonymní zdroj uvedla, že zachránění běženci byli dopraveni do tureckého přístavního města Mercin.

„Obchodní loď plující pod panamskou vlajkou zpozorovala člun s migranty nějakých 25 námořních mil od jihoturecké provincie Antalya a zalarmovala ve středu ráno pobřežní stráž,“ píše se v prohlášení.

V roce 2015 se Turecko stalo výchozím bodem pro více než milion migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří se snažili přeplout nebezpečnou cestou na řecké ostrovy a dostat se tak do Evropské unie. Několik kilometrů od pobřeží při této snaze zahynuly tisíce běženců.

Poté, co v roce 2016 uzavřela Evropská unie s Tureckem dohodu o vracení migrantů proud se výrazně zredukoval. Podle statistiky pobřežní stráže v období od ledna do května tohoto roku zemřelo při snaze dostat se z Turecka do Evropy 26 migrantů.