Řecký ostrov Amorgos leží v Egejském moři blíže k řecké pevnině než ostatní ostrovy, kam obvykle běženci z Turecka plují. Skupinu 67 lidí, z nichž bylo 60 mužů, pět žen a dvě děti, objevila řecká pobřežní stráž, jak se před ní skrývá v lodi nedaleko ostrova. Všichni byli převezeni do uprchlického střediska na ostrově Leros.

Řecké úřady dnes také oznámily, že registrační centra pro uprchlíky na ostrovech v Egejském moři jsou přeplněna a že plánují přesuny části migrantů do středisek pro uprchlíky na řecké pevnině. Na řeckých ostrovech v Egejském moři se tísní 10.000 běženců, přitom ubytovací kapacita pro uprchlíky tam je jen asi 7450 míst.

Počet uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka se od březnové dohody EU s Ankarou výrazně snížil, stále jich ale proudí touto cestou několik desítek denně. Podle agentury DPA se řecké úřady nyní zdráhají vracet běžence do Turecka, jak to umožňuje unijní dohoda s Ankarou. Důvodem je červencový pokus o puč v Turecku, po němž tamní úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a vyhazování lidí z práce.

Podle březnové dohody EU s Ankarou mohou Atény vracet do Turecka odmítnuté žadatele o azyl, kteří připluli do Řecka po 4. dubnu. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Dosud bylo ale podle DPA vráceno do Turecka jen něco málo přes 500 běženců. Minulý měsíc přitom připlouvalo z Turecka do Řecka denně průměrně 60 migrantů.

Kyperské úřady dnes oznámily, že 15 Syřanů, kteří připluli v noci na sever Kypru v malém člunu, požádalo o azyl. Čtrnáct mužů a jedna žena zůstanou na ostrově Kypr, kde již žijí jejich příbuzní, dokud se nevyřídí jejich žádosti o azyl.