Plavidlo íránské národní ropné společnosti (NOIC) bylo v době, kdy došlo k incidentu, od saúdského přístavního města Džidda vzdálené 97 km.

Byly poškozeny dvě hlavní skladovací nádrže lodi. To způsobilo únik ropy do Rudého moře. U incidentu nebyl nikdo zraněn. Vlastníci tankeru tvrdí, že loď byla zasažena raketami, ovšem toto tvrzení nemůžou doložit žádnými důkazy. Oheň byl podle zástupců firmy uhašen a úniky ropy byly sníženy na minimum.

„Tanker je stále na Rudém moři, ale jeho trasa se změní,“ citovala ISNA zástupce společnosti NIOC. „Žádná země nenabídla pomoc,“ dodal zdroj. Agentura Reuters s odvoláním na údaje společnosti Refinitiv uvedla, že tanker Sabiti zamířil k íránskému ostrovu Larak v Perském zálivu.

Ceny ropy rostou

Ceny ropy se po zprávách o zásahu tankeru vydaly prudce vzhůru. Barel severomořské ropy Brent dopoledne přidával zhruba dvě procenta a dostal se nad 60 dolarů.

V oblasti mezi Saúdskou Arábii a Íránem, což jsou regionální rivalové,  panuje velké napětí a letos se zde odehrálo už několik incidentů, při nichž byly napadeny tankery.  Země spolu nepřímo válčí v Jemenu nebo Sýrii. Situaci zhoršují také protiíránské sankce Spojených států, které zavedl prezident Donald Trump po vypovězení jaderné dohody s Íránem.