Britská prokuratura uvedla, že Haqua „fascinovala deformovaná a extremistická ideologie“ takzvaného Islámského státu. Plánoval proto teroristické útoky na několik londýnských lokalit včetně Big Benu, mezinárodního letiště Heathrow, bank a nákupních středisek.

Obžalován byl také z toho, že se pokoušel o radikalizaci dětí, které navštěvovaly základní školu, na níž učil. S těmi údajně nacvičoval scénáře útoků a přehrával jim videa se záznamy sebevražedných atentátů. Podle londýnské policie bylo jeho cílem „vytvořit dětskou armádu“.

Přestože neměl pro povolání učitele potřebnou kvalifikaci, vyučoval Haque od září 2015 do začátku roku 2017 islámská studia na soukromé škole Lantem of Knowledge. Na škole byl oficiálně zaměstnán jako administrativní pracovník. Šest studentů školy později uvedlo, že jim muž vštěpoval náklonnost k bojování nebo pouštěl násilná propagandistická videa džihádistů.

Umar Haque

Po vynuceném odchodu z Lantem of Knowledge působil muž i na náboženské škole při mešitě Ripple Road Mosque. Celkem měl proto na starosti přibližně stovku dětí. „Máme za to, že se mu úspěšně podařilo radikalizovat několik dětí ve zranitelném věku 11 až 14 let,“ sdělil šéf londýnské protiteroristické policie Dean Haydon agentuře Reuters.

Pětadvacetiletý Haque, kterého zatkli loni v květnu, se před soudem označil za nevinného a dodal, že sice podporuje takzvaný Islámský stát, žádné útoky však reálně neplánoval.

Londýnský soud ho přesto uznal za vinným z přípravy útoků a dalších činů souvisejících s terorismem. Zároveň s ním usvědčil i dva muže, kteří mu měli pomáhat. O výšce trestů rozhodne soud až později.