Úředníci Pentagonu ve zprávě také uvedli, ze neexistuje žádný důkaz, že by se ve všech případech jednalo o setkání s mimozemským životem. Podle zprávy předložené v pátek 8. března Kongresu USA byla většina pozorovaných objektů na obloze lidskými výtvory. Zpráva nicméně uznává, že tyto závěry nepotlačí lidskou představivost.

„Některé lidi k tomuto tvrzení přesvědčují i různé filmy, knihy a obsah na internetu zaměřených na UFO (Unidentified Flying Object = neidentifikovaný létající objekt, pozn. red.) či UAP (neidentifikovatelné anomální jevy). I toto, ve spojení se sociálními sítěmi, přesvědčení o existenci UFO posiluje,“ uvedl Pentagon ve zprávě.

Kontroverzní ufolog loni ukázal těla údajných mimozemšťanů:

Zpráva zazněla i v přítomnosti představitelů NASA. Podle ní je povědomí o UFO ovlivněno i popkulturou. Mluvčí Pentagonu BBC řekl, že úředníci přistoupili ke zprávě otevřeně, ale zkrátka nenašli žádné důkazy o mimozemských návštěvnících. „Všechna vyšetřování dospěla k závěru, že většina pozorování byly obyčejné předměty a jevy a byly výsledkem špatné identifikace,“ řekl novinářům generálmajor Pat Ryder.

Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 2021 si přes 40 procent Američanů myslí, že Zemi navštívily mimozemské vesmírné lodě. Jen o dva roky dříve návštěvu mimozemských lodí připustilo 33 procent Američanů.

Stratosférické balony a špionážní letadla

Pracovníci Pentagonu prozkoumali archivy a utajované soubory až do roku 1945. Při rešerši například zjistili, že sdělení o UFO z roku 1961, kdy se měla najít i mimozemská loď, se nezakládalo na pravdě a nalezené trosky byly vyrobeny z hořčíku, zinku a bismutu.

Zpráva také hovoří o nových technologiích, které byly testovány a o kterých si lidé mylně mysleli, že se jedná o UFO. Například stratosférické balony, kdy jeden z nich inspiroval vlny spekulací o UFO, když havaroval poblíž Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947, a špionážní letoun U-2.

Vědci odhalili záhadu „mimozemské“ dětské kostry: 

Více než polovina zpráv o UFO vyšetřovaných v té době byla označena jako průzkumné lety USA. Závěrům zprávy nahrává i fakt, že řada tajných výzkumných projektů zahrnovala vývoj letadel, která měla tvar kruhu nebo talíře – což odpovídalo obrazu mimozemských kosmických lodí v populární představivosti. Například kanadský stíhací bombardér VZ-9AV Avrocar, který byl navržen tak, aby startoval a přistával vertikálně.

V roce 2023 bývalý zpravodajský důstojník David Grusch svědčil před výborem Kongresu, že věří, že americká vláda drží mimozemská těla a kosmické lodě. Grusch uvedl, že svá prohlášení založil na dokumentech, nahrávkách a rozhovorech s kolegy.