Obscénní gesto zachytil 28. října fotograf agentury AFP Brendan Smialowski, který coby akreditovaný fotograf v Bílém domě jezdí přímo v Trumpově konvoji. Prezident mířil do svého golfového klubu na břehu řeky Potomac, asi 40 kilometrů severozápadně od Bílého domu. Konvoj minul Briskmanovou, která si na kolem vyjela na sobotní projížďku.

"Projel kolem a ve mně se začala vařit krev," vysvětlila listu HuffPost svou reakci padesátiletá matka dvou dětí, která je voličkou amerických Demokratů, tedy Trumpovy opozice. 

Smialowski, který patří k fotografickým veteránům Trumpovy kolony, sdělil AFP, že má svůj fotoaparát připravený vždy. "Nikdy nevíte, co uvidíte a co se může stát," řekl. Gesta lidí stojících či pohybujících se kolem kolony, typu zdviženého palce nebo naopak vztyčeného prostředníku, jsou podle něj častá. Briskmanová podle něj přesně věděla, kdo sedí ve voze. 

Konvoj ji předjel, znovu ho dojela, když zastavil na červenou. "To, co ji dělalo výjimečnou, byla její houževnatost. Když ji kolona minula, dokázala ji dostihnout a opět vyjádřit své pocity," popsal cyklistku fotograf.

Jeho snímek ji zachytil zezadu, neidentifikovatelnou, jen s upaženou levou rukou a vztyčeným prstem. O pár hodin později ale už znala fotografii celá země a Briskmanová si uvědomila, že na snímku, o kterém všichni mluví, je ona sama. Hrdě ho zveřejnila jako nový profilový obrázek na svém facebookovém i twitterovém profilu, aniž by si předem uvědomila všechny důsledky.

Ačkoli totiž není známo, zda její gesto zaznamenal Trump, zcela určitě si ho všimli její šéfové. A protože Briskmanová pracovala jako marketingová specialistka ve stavební firmě Akima LLC, pracující pro americkou vládu i pro americkou armádu, dozvěděla se po třech dnech, že musí odejít. "Řekli: ´Distancujeme se od vás. Nemůžete mít ve svých sociálních médiích obscénní příspěvky,´" sdělila Briskmanová HuffPost. Novou profilovou fotografii ale na obou svých sociálních profilech nadále nechala.