Americké bombardéry prolétly v blízkosti Severní Koreje s cílem ukázat, že "prezident má mnoho vojenských možností, jak si poradit s jakoukoli hrozbou," uvedl Pentagon. Stalo se tak krátce před tím, než na půdě OSN vystoupil severokorejský ministr zahraničí.

"Jedná se o nejsevernější let v demilitarizovaném pásmu u severokorejského pobřeží, který kdy americké stíhačky nebo bombardéry v 21. století uskutečnily. To zdůrazňuje vážnost, s jakou se stavíme k bezohlednému chování (Severní Koreje)", řekla mluvčí Pentagonu Dana Whiteová s odkazem na severokorejský jaderný a raketový program.

Pentagon dnes také uvedl, že bombardéry B-1B Lancer pocházejí z americké vojenské základny Guam a doprovázející stíhačky typu F-15C Eagle byly vyslány z Okinawy v Japonsku. 

Situace mezi oběma zeměmi se nadále vyostřuje. Na počátku týdne vystoupil Donald Trump na Valném shromáždění OSN, kde pohrozil KLDR zničením, přičemž severokorejského vůdce označil za „rakeťáka na sebevražedné misi." Následně severokorejský vůdce poprvé osobně zaútočil na Trumpa, který podle jeho slov urazil jeho zemi v očích světa a amerického prezidenta označil za duševně vyšinutého. 

Trump naposledy reagoval v pátek, kdy na Twitter napsal. „Kim Čong-un ze Severní Koreje je šílenec, kterému nezáleží na strádání a zabíjení vlastního lidu. Bude vystaven zkoušce jako nikdy dříve”.

Pchjongjang uskutečnil 3. září svou šestou a dosud největší jadernou zkoušku. Letos už také otestoval desítky raket a vyhrožuje testem vodíkové pumy nad Pacifikem.