Klíčovou roli v rozšíření tajných dokumentů Pentagonu, které podle obžaloby ukradl a na síti Discord zveřejnil mladý příslušník letecké složky Národní gardy Jack Teixeira, sehrála podle deníku Wall Street Journal a pátrání oline detektivů síť účtů na sociálních médiích spojená s online postavou Děvušky z Donbasu. Podle listu za ní stojí sedmatřicetiletá Sarah Bilsová.

„Telegramový účet Děvušky z Donbasu, který sleduje 65 tisíc uživatelů, zveřejnil 5. dubna čtyři z uniklých utajovaných dokumentů. Převzalo je několik velkých ruských účtů na sociálních sítích a Pentagon poté zahájil vyšetřování. Slečna Bilsová tvrdí, že čtyři soubory vydal někdo z dalších správců,“ napsal Wall Street Journal (WSJ).

Deník dodal, že neexistují důkazy o tom, že by Bilsová, která během své služby v námořnictvu měla bezpečnostní prověrku, sama své přístupy využila k ukradení jakýchkoliv utajovaných skutečností. „Já samozřejmě vím, jak vážná věc jsou přísně tajné materiály. My jsme nic nevyzradili,“ řekla listu.

Děvuška, která šířila dezinformace?

Tvrdila, že obrázky zveřejnil někdo jiný z administrátorů a že ona je pak smazala. „Ani netuším, zda byly autentické a co se tam psalo. Ve čtení takových dokumentů nejsem zrovna zběhlá,“ uvedla pro WSJ.

Bilsová tvrdí, že se o účty stará asi patnáct lidí z celého světa. Odmítla ale uvést, o koho se jedná. WSJ v úterý informoval, že aktivitami Bilsové se začali zabývat federální vyšetřovatelé, rozsah a okolnosti ale FBI odmítla komentovat.

| Video: Youtube

Zásadním zjištěním listu je, že Děvuška z Donbasu svým sledujících zřejmě nabídla už pozměněné dokumenty. „Některé ze slajdů přeposlaných na telegramový účet spravovaný slečnou Bilsovou byly oproti jinak totožným fotografiím, které měl zveřejnit Teixeira na Discordu, změněny tak, aby zvyšovaly ukrajinské ztráty a snižovaly oběti na ruské straně,“ shrnul WSJ zjištění ze screenshotů, které měl k nahlédnutí.

Připomněl, že v následném postu na svém telegramovém kanále Děvuška z Donbasu popřela, že by správci do obrázků zasahovali. „Nikdy bychom obsah pro naše diváky neupravovali,“ napsali podle WSJ správci.

On-line postava

Bilsová, rozvedená sedmatřicetiletá poddůstojnice amerického námořnictva, si podle všeho během let vytvořila online postavu, která se aktivně zapojovala do šíření kremelské propagandy.

„Nahrála podcasty s hosty obhajujícími ruského prezidenta Vladimira Putina a kritizujícími americkou pomoc Ukrajině. V podcastu slečna Bilsová, pocházející z New Jersey, mluvila s mírným ruským přízvukem a tvrdila, že se narodila v Luhansku na Ruskem ovládaném Donbasu. V rozhovoru tvrdila, že je trochu ruského původu, podrobnosti neuvedla,“ referoval americký list.

Její pravou totožnost poprvé odhalila skupina proukrajinských online open source zpravodajských analytiků známá jako NAFO. Jeden z nich, Pekka Kallioniemi z univerzity ve finském Tampere, zveřejnil v sobotu sérii tweetů shrnujících důkazy, včetně odpovídajícího data narození na oficiálních dokumentech slečny Bilsové a online žádostech o narozeninové dary od Děvušky z Donbasu.

„Zcela jistě to byla jedna z nejrychleji rostoucích proruských komunit v anglickém jazyce,“ řekl pro WSJ o Děvušce z Donbasu Kallioniemi.

Milovnice akvaristiky

Britský Daily Telegraph doplnil, že online detektivy na její stopu přivedla nevinnější z jejích vášní - zájem o akvarijní rybičky. „Svůj čas dělila mezi službu v námořnictvu a vedení podniku prodávajícího tropické ryby a dovozené potraviny z Polska. Mezi nadšenci pro rybičky měla dobrou pověst, komunita ji považovala za dobře informovanou a věrohodnou.

| Video: Youtube

Právě nadšení pro rybičky se slečně Bilsové nakonec vymstilo. V červnu 2020 vystoupila v jedné epizodě podcastu Aquarium Co-op, které se věnuje právě akváriím. NAFO později záběry z pořadu, které zahrnovaly její hlas a vybavení domácnosti, porovnalo s posty Děvušky z Donbasu,“ přiblížil britský konzervativní deník.

Dodal, že s využitím různých pseudonymů včetně heburekiVibes, MeatballSubZero, YuGopnik, GhostofLugansk nashromáždila 135 tisíc odběratelů svého podcastu, ve kterém hovoří s předstíraným „ruským“ přízvukem. „Několik jejích twitterových účtů bylo zablokováno, ale to ji nezastavilo v budování dezinformačního impéria pod značkou „holka s kočkou proti celému světu“.

Jako Děvuška z Donbasu dávala na Twitter fotky a své křestní jméno uváděla jako Mila. Loni v červenci také vytvořila YouTube kanál a další twitterový účet tentokrát s uživatelským jménem @Luganskforlife,“ doplnil Telegraph.

WSJ také zjistil, že Děvuška z Donbasu už loni v září oznámila partnerství s ruským telegramovým kanálem Rybar, který má milion sledujících a věnuje se open source vojenským zpravodajským informacím. Šéf kanálu, bývalý tiskový důstojník ruského ministerstva obrany Michail Žvinčuk, se podle WSJ v prosinci stal jedním z Putinových poradců pro mobilizaci.

Putinův poradce

Děvuška z Donbasu prostřednictvím svých účtů propagovala a nabízela ke koupi suvenýry z produkce Rybaru. Ty podle dostupných informací glorifikovaly ruské ozbrojené síly i žoldnéřskou Wagnerovu skupinu.  Děvuška slibovala, že vybrané peníze půjdou na úsilí pomáhat „našim mužům na frontě“.

„Dary pro ruské ozbrojené síly, které jsou pod americkými sankcemi, jsou ilegální. Na dotaz, zda posílala peníze do Ruska, Bilsová v jednom rozhovoru uvedla, že výnos použila na placení provozu jednotlivých platforem Děvušky, včetně nákupu podcastového vybavení pro dalšího administrátora a poslala peníze charitám v Srbsku, Pákistánu, Somálsku, Sýrii a na palestinských územích. Dodala, že vybrala jen málo peněz,“ poznamenal WSJ.

Určité nejasnosti jsou kolem odchodu Bilsové z námořnictva v loňském roce. Sama uvádí, že odešla ze zdravotních důvodů, ale naznačuje, že musela odejít kvůli svým „levičáckým názorům“. WSJ zjistil, že byla propuštěna se ctí, ale v nižší hodnosti, než které dosáhla během služby. Bilsová měla také autonehodu ve vysoké rychlosti, při které utrpěla zranění. Neexistují ale žádné doklady o tom, že by byla stíhána kvůli řízení v opilosti.