Svérázné maskoty zvané „coolmani" s politickými hesly rozmístili venku před komunálními volbami sociální demokraté (SPÖ) z Vorarlberska na západě země. Jenže čtyři stovky trpaslíků z ulic přes noc zmizely a levicová strana nyní ze zákeřného činu podezírá lidovce (ÖVP).

„Rád každému dopřeji našeho krásného coolmana. Ale tato plošná krádež nemůže zůstat bez následků," řekl agentuře APA regionální lídr SPÖ Reinhold Einwallner s tím, že„končí legrace".

Upozornil také na to, že podezření míří na lidovce. Na mnoha místech, kde dřív byli sociálnědemokratičtí trpaslíci, jsou totiž nyní plakáty ÖVP. Pokud by se toto podezření potvrdilo, byl by to podle Einwallnera „velký skandál".

Obvinění je absurdní

Lidovci však tvrdí, že obvinění je naprosto absurdní. „Máme v průběhu volební kampaně na práci důležitější věci, než je starost o trpaslíky SPÖ," vzkázal Dietmar Wetz 
z lidovecké celostátní centrály. Víkendová loupež způsobila podle sociálních demokratů škodu v celkové výši zhruba 3000 eur (více než 83 tisíc korun). 
Za informace, které by vedly 
k dopadení pachatele, nabídla levicová strana 1000 eur (téměř 28 tisíc korun).

První stopu už sociální demokraté podle svých slov mají. Podezřelý je neznámý muž v automobilu, který byl v inkriminovaných místech viděn s nožem a s rozřezanými kabely, kterými byli trpaslíci připevněni na pouličních lampách. Levicová strana proto doufá, že zloděje dopadne ještě před zmíněnými komunálními volbami. Ty se ve Vorarlbersku konají 21. září.