Pastel známý pod názvem Sboristé nebo též Figuranti objevili minulý týden francouzští celníci při namátkové kontrole zavazadlového prostoru autobusu. Ačkoli byl ukryt v jednom z kufrů, žádný z pasažérů autobusu se k němu nechtěl znát.

Obraz zmizel z marseillského muzea Cantini před osmi lety během silvestrovské noci. Na krádež upozornil muzejní zřízenec, který budovu ráno otvíral pro veřejnost. Policie tehdy upozornila na skutečnost, že v budově neobjevila žádné známky vloupání. Dodnes proto nevyloučila možnost, že dílo zcizil některý ze zaměstnanců muzea.

V době krádeže byla hodnota pastelu, který slavný francouzský impresionista vytvořil v letech 1876 až 1877, odhadována na 800 tisíc eur (přibližně 21 milionů korun). Vlastníkem díla je pařížské muzeum Orsay.

Francouzský malíř Edgar Degas je dnes považován za jednoho z předních představitelů impresionismu. Sám ale toto zařazení odmítal. Jelikož na svých plátnech nejradši zachycoval postavy v pohybu, více než polovina jeho pastelů a olejomaleb zobrazuje baletky pařížské Opery. Věnoval se ale také tématice koňských dostihů.