Zpráva o tom, že výměna je dohodnutá, se objevila časně ráno na facebooku čerstvě schváleného nového ukrajinského generálního prokurátora Ruslana Rjabošapky. Odvolávala se přitom jen na sdělení pracovnice parlamentu Anny Islamovové. "Modlíme se. Výměna je u konce: Námořníci, Sencov, Karpjuk, Hryb letí domů! Čekáme," uvádí se v textu.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci zajatí ruskými silami loni v listopadu u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení ruských hranic a ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Ukrajinský parlament
Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s Hončarukem

"Proces vzájemného osvobození zadržovaných osob pokračuje. Informace o jeho dokončení neodpovídá pravdě. Není to poprvé, co jsme svědky informačního chaosu vyvolaného odvoláním se na nepotvrzenou informaci a četné 'zdroje'. Vyzýváme k pochopení důsledků dezinformací: je to hra s emocemi veřejnosti. Až bude vzájemné osvobození zadržovaných osob dokončeno, úřad ukrajinského prezidenta to oznámí oficiálními kanály," napsala mluvčí Zelenského na facebooku prezidentského úřadu.

Tisková služba tajné služby SBU kolem poledne sdělila agentuře Ukrinform, že výměna vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem se dnes neuskuteční. "Konečné datum zatím není," uvedla SBU ve svém sdělení.

Podle tiskových agentur se ale na letiště v Kyjevě mezitím sjelo množství lidí v očekávání příletu propuštěných Ukrajinců. Vedle členů rodin vězněných a novinářů dorazila i řada lidí, jen aby "přivítali hrdiny".

Dojde k výměně až v úterý? 

Obhájce některých Rusů zbavených svobody na Ukrajině Valentin Rybin na druhé straně agentuře TASS už ráno řekl, že jeho klienti připravovaní k výměně jsou stále ve vazební věznici. "Zatím mi není vůbec nic známo o tom, že by dneska měli být vyměněni," uvedl. Podle něj by se výměna měla uskutečnit až v úterý. Už dříve také řekl, že při výměně by mohlo být propuštěno 12 občanů Ruska. Jmenoval přitom mezi jinými Maxima Odincova a Alexandra Baranova, odsouzené za to, že po anexi Krymu v roce 2014, kdy byli ukrajinskými vojáky, přeběhli k Rusům.

Ukrajinský parlament
Premiérem Ukrajiny bude Hončaruk. Navrhl ho prezident Zelenskyj

Později pak agentura Interfax s odvoláním na dobře informovaný činitel uvedla, že na svobodě není ani Oleh Sencov. Režisér je podle tohoto zdroje stále ve speciálním bloku moskevské vazební věznice Butyrka, kam byl přepraven ve čtvrtek.

O možné výměně Sencova se spekulovalo poté, co ruská média ve čtvrtek informovala, že byl z vězení ve městě Labytnangi za polárním kruhem převezen do Moskvy. Deník Vedomosti dal informaci o přemístění Sencova do moskevské věznice do souvislosti se středečním rozhodnutím kyjevského soudu podmínečně propustit z vazby novináře Kyryla Vyšynského, obviněného z vlastizrady spáchané v zájmu Ruska a hrozí mu za to až 15 let vězení.