Zelenskyj dále uvedl, že jeho vlasti napadené Ruskem nyní nejvíce chybí prostředky protivzdušné obrany. Potřebuje ji hlavně Charkovská oblast na východě země, která sousedí s Ruskem. K její ochraně před ruskými vzdušným údery Ukrajina podle ukrajinského prezidenta potřebuje nejméně dvě další baterie protivzdušné obrany.

Šéf americké diplomacie dorazil v úterý do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Cílem cesty je podle agentury AP ujistit Ukrajinu v době zesílených útoků ruských invazních vojsk o americké podpoře. Americký Kongres před časem schválil dlouho odkládaný balík pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), který má mimo jiné doplnit těžce vyčerpané ukrajinské zásoby dělostřelectva a protivzdušné obrany.

Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek
Směr postupu Rusů na Ukrajině je jasný. Putin chce znovu Charkov

V pondělí Bílý dům uvedl, že Ukrajina už první část vojenské pomoci z nového amerického balíku obdržela. Vysoce postavený americký činitel, který Blinkena doprovází, podle agentury AP ve vlaku do ukrajinské metropole řekl, že USA Ukrajincům poskytly dodávky pro dělostřelectvo, rakety do protivzdušné obrany i balistické střely dlouhého doletu, přičemž některé zbraně jsou už v přední linii.

Rusko po více než dvou letech od začátku invaze zesiluje svou ofenzivu zejména na východě země, v posledních dnech Ukrajinci s obtížemi odvracejí útoky v Charkovské oblasti.