Ukrajinský dron UJ-22 podle zjištění deníku odstartoval v neděli večer s cílem zasáhnout ruského prezidenta při návštěvě průmyslové zóny Rudňovo v Moskevské oblasti, která je od Ukrajiny vzdálená zhruba 500 kilometrů.

„Minulý týden naši zpravodajci obdrželi informace o Putinově cestě do průmyslového parku v Rudňovu. V souladu s tím vzlétl náš dron kamikadze, proletěl všemi prostředky protivzdušné obrany Ruské federace a zřítil se nedaleko průmyslového parku,“ citoval Bild analytika Jurije Romanenka, který má blízko k ukrajinským tajným službám.

Ruský tank T-14 Armata
Rusko na Ukrajině nasadilo tanky T-14 Armata, tvrdí média. Ale jen k ostřelování

Ruská média v tento den skutečně informovala o tom, že ukrajinský dron UJ-22 se zřítil u vesnice Vorovskogo, která se nachází asi 20 kilometrů východně od průmyslové zóny Rudňovo. V bezpilotním letounu pak bylo objeveno 17 kilogramů trhaviny C4. Agentura TASS v úterý uvedla, že v okolí Moskvy byly nalezeny tři zřícené bezpilotní letouny - kvadroptéry - vybavené kamerami a bez rozpoznávacích znaků. Jeden z těchto dronů se podle ní nacházel nedaleko místa, kde byl v neděli nalezen ukrajinský bezpilotní letoun s výbušninami. Ruské bezpečnostní složky pracují s hypotézou, že tyto drony mohly navádět bezpilotní letoun s trhavinou.

Políček pro ruského prezidenta

Novinář blízký Putinovi Pavel Zarubin v neděli bez bližšího časového upřesnění uvedl, že prezident plánuje „návštěvu průmyslového parku v Moskvě“. Na sociálních sítích se současně objevily snímky, na nichž je vidět šedý trávník před hlavní budovou dodatečně postříkaný zelenou barvou, což lze podle deníku Bild považovat za náznak blížícího se Putinova příjezdu.

Není jasné, zda chtěl ruský vůdce skutečně park navštívit už v neděli, na místo každopádně tento den nepřijel. Kreml dnes oznámil, že prezidentská návštěva technologického parku, kde se mají vyrábět ruské bezpilotní letouny, se uskuteční dnes.

Ruští vojáci na Ukrajině. Ilustrační snímek
Šéf Wagnerovců zakázal brát zajatce. Všechny zabijte, měl nařídit svým žoldnéřům

„Je jasné, že přesný úder na hlavu ruského státu pomocí dronu kamikadze je téměř neuskutečnitelná akce. Ale už samotná skutečnost, že se takový dron prodere až na místo, které se Putin chystá navštívit, je pro ruského diktátora políčkem,“ řekl deníku v Německu žijící politolog ruského původu Sergej Sumlennyj.

Plánovala Ukrajina útoky? 

List The Washington Post začátkem týdne s odvoláním na uniklé dokumenty amerických tajných služeb uvedl, že vedení ukrajinské vojenské rozvědky před prvním výročím ruské invaze na Ukrajinu plánovalo provést zásadní útoky uvnitř Ruska. Američané, kteří tajně sledovali ukrajinské plány, podle amerického deníku nakonec útok Kyjevu rozmluvili v obavě z možné agresivní reakce ze strany Kremlu.