"Přerušíme veškeré kontakty, dokud se situace v Bělorusku nestabilizuje," řekl Kuleba na dnešním tiskovém brífinku. Ministr dodal, že není důvod zcela přerušit diplomatické vztahy, ale dodal, že Ukrajina by se rozhodla pro uvalení sankcí na Bělorusko, pokud by tak učinila EU.

Kuleba také vzkázal, že Bělorusové, kteří by chtěli uprchnout před politickou krizí ve své zemi, by mohli být vyňati ze zákazu vstupu cizincům na Ukrajinu kvůli pandemii covidu-19.

Prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin (vpravo) a Alexandr Lukašenko v Soči
Lukašenko požádal Putina o vytvoření zálohy policejních sil. Ten mu vyhověl

Ukrajina se dosud k politické krizi v Bělorusku vyjadřovala zdrženlivě, poznamenala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však vyzval ke konání nových voleb v Bělorusku.

V Bělorusku se konají velké demonstrace od sporného znovuzvolení dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka 9. srpna. Opozice a demonstranti výsledky voleb odmítají jako zfalšované a žádají rezignaci hlavy státu a nové hlasování.

Vytvoření policejních záloh

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že na Lukašenkovu žádost nechal vytvořit policejní zálohy, které by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole. Běloruští policisté kromě toho odvezli na policejní stanici dvě desítky domácích i zahraničních novinářů, kteří se chystali sledovat další velký protest v Minsku.

I když je Bělorusko tradičně blízkým spojencem Moskvy, podpořilo Ukrajinu tím, že odmítlo uznat ruskou anexi Krymu v roce 2014. Hostilo také mezinárodní rozhovory o řešení konfliktu na východní Ukrajině.

Neformální jednání ministrů zahraničí v Berlíně. Nikos Dendias (vlevo) z Řecka mluví se svým lucemburským protějškem Jeanem Asselbornem
Ministři EU se dohodli na sankčním seznamu pro Bělorusko. Jména zatím neschválí