„Ukrajina je připravena propustit 306 lidí a očekává, že Doněck a Luhansk propustí 74 lidí. Mohlo by k tomu dojít před tím, než začnou zimní svátky,“ uvedl Medvedčuk po společné schůzce s Putinem, která se odehrála v ruském klášteře. Výměnu chce podpořit i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill.

Viktor MedvědčukLídr hnutí Ukrajinský výběr za časů SSSR sloužil u KGB podobně jako Putin. I když se narodil v Krasnojarském kraji na Sibiři, v letech 1994 až 2005 pracoval v Kyjevě pro vládu tehdejšího ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy. Dnes je považován za šedou eminenci. Vinen byl například z volebních podvodů, které vyvolaly oranžovou revoluce v roce 2004. Dnes je jedním z blízkých přátel Vladimíra Putina, který je kmotrem jeho dcery.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že hlavy DPR a LPR Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij iniciativu podpořili, podle nich ale musí být prý ještě projednána s Kyjevem, píše prokremelský TASS.

Web Charkovské skupiny ochránců lidských práv ale pochybuje, zda jde ze strany Rusů o vstřícné gesto, nebo další taktický manévr v již třetí rok trvající válce. Rodiny zajatců na propuštění svých příbuzných čekají více než tisíc dní a o výměnu žádaly již mnohokrát. Kreml tak podle nich chce dát své vstřícné gesto řádně na obdiv.

Miloš Zeman
Zemanova návštěva v Rusku: Sejde se s Putinem, Gorbačovem i Medveděvem

Od podpisu druhé minské dohody v únoru 2015,  která s výměnou zajatců počítala, totiž k žádnému zásadnímu posunu v tomto tématu nedošlo.

Putin prý na schůzce prohlásil, že by pro výměnu udělal „cokoliv by záleželo na něm“. Většina pozorovatelů se ale tomuto výroku vysmála, s tím, že proruské republiky přijímají rozkazy z Moskvy, píše web.

Podle agentury TASS je ukrajinská rozvědka (SBU) na výměnu připravená: „Pozice SBU byla vždy jasná, jsme na výměnu zajatců v rozsahu všichni za všechny připraveni. Jakoukoliv iniciativu, která pomůže našim lidem vrátit se domů, vítáme,“ uvedla mluvčí SBU Jelena Gitljanská pro TASS.

Doplnila ale, že detaily týkající se výměny jí zatím sděleny nebyly.

Ilustrační foto
Separatisté prý na východě Ukrajiny popravují zajatce