Porošenko také zopakoval svá obvinění, že Moskva na hranicích s Ukrajinou, v rebely okupované východní části Ukrajiny a na Rusy okupovaném Krymu, shromažďuje velké množství vojáků a vojenské techniky.

„Rusko rozmístilo pozemní jednotky o síle 80 tisíc mužů, přibližně 1400 dělostřeleckých a raketových systémů, 900 tanků a 2300 obrněných vozidel a letectvo o síle 500 letadel a 300 vrtulníků,“ napsal ukrajinský prezident na svém twitterovém účtu. Moskva podle něj navíc vybudovala v Černém a Azovském moři silnou námořní flotilu.

Ukrajinská televize 112 Ukraine v sobotu odvysílala Porošenkovu prezentaci nových a upravených vojenských letounů, vrtulníků a dronů pro ukrajinskou armádu. Kyjev přistoupil k posílení bezpečnosti klíčových prvků státní infrastruktury. Mezi ně spadají například jaderné a vodní elektrárny, chemičky a přístavy v Černém a Azovském moři. Příslušníci vojenských záloh v oblastech, kde od počátku týdne platí stanné právo, budou podle agentury Reuters cvičit mobilizaci.

Malý incident

Napětí mezi oběma zeměmi vyvolal minulou neděli incident v Kerčském průlivu mezi okupovaným Krymem a ruským územím. Ruská pohraniční stráž začala pálit na tři lodě ukrajinského námořnictva, které následně i s posádkou zajala. Moskva tvrdí, že ukrajinské lodě vstoupily do ruských výsostných vod a ignorovaly výzvy k zastavení. Podle Kyjeva naopak ruští pohraničníci zaútočili v mezinárodních vodách.

Ruský prezident Vladimir Putin incident v Azovském moři označil za „malý pohraniční incident“ a obvinil Porošenka z „provokací“ před blížícími se ukrajinskými volbami. Ruští politici podle agentury Reuters věří, že je vojenská část sporu u konce.

Agentura TASS v sobotu citovala očité svědky z řad proruských separatistů na východě Ukrajiny, kteří podle svých slov viděli velké manévry přítomných jednotek ukrajinské armády.