Z ukrajinské strany dokument podepsala ministryně sociálních věcí Ljudmyla Denisovová, která tímto aktem uznala ruský náklad za humanitární pomoc. Do nedělního večera ukrajinské úřady tento krok odmítaly udělat s odůvodněním, že z ruské strany ani od MVČK neobdržely příslušné dokumenty.

„Příjemcem humanitárního nákladu je mise MVČK. Náklad zástupci MVČK převezou na Ukrajinu přes pohraniční přechod Doněck," praví se v dokumentu. Doněck je malá ruská pohraniční obec, na druhé straně hranice leží ukrajinský přechod Izvaryne, který je pod kontrolou východoukrajinských vzbouřenců.

Žádají záruky

Podle ukrajinského tisku podpisem předávacího protokolu a celním odbavením problémy nejspíš nekončí. MVČK jako podmínku převzetí nákladu požaduje bezpečnostní záruky, které by měl dostat od ukrajinské armády a od povstalců. Nic takového zástupci Červeného kříže podle dostupných informací zatím neobdrželi.

Do města Luhanska, které má být hlavním příjemcem pomoci, je to z přechodu Doněck-Izvaryne asi 60 kilometrů. Silnice prochází z velké části povstaleckým územím, až před Luhanskem je první armádní kontrolní post v obci Novosvitlivka. Samotné město, které mělo v mírových dobách téměř půl milionu obyvatel, ovládají vzbouřenci. Oddíly ukrajinské armády operují na předměstích.