„Zaznamenali jsme skoro stovku útoků," řekl prezident novinářům. Šlo přitom nejen o střelbu na frontě z ručních zbraní a minometů, ale také o dělostřeleckou palbu vedenou na ukrajinská velitelská stanoviště a sklady až 20 kilometrů za frontou, uvedl prezident. Pokud se bude situace dál vyostřovat, nevylučuje Porošenko vyhlášení válečného stavu a novou mobilizaci.

Prezidentův mluvčí Oleksandr Motuzjanyk uvedl, že armáda od středy ztratila tři muže a dalších šest vojáků bylo zraněno. Separatisté podle něj útočili ve směru na Doněck, Luhansk a azovský přístav Mariupol.

Nepřítel se podle Porošenka snaží udržet na Donbasu napětí, aby ospravedlnil své plány na zmaření minských mírových dohod. „Pravděpodobnost eskalace konfliktu je značná. Nevylučujeme ani frontální ruský útok ve všech směrech," varoval prezident.

Silnou palbu na frontě dnes potvrdili i proruští povstalci. V důsledku ukrajinského ostřelování prý bylo poškozeno zhruba 20 obytných domů, armádní střelba se soustředila na okolí měst Jasynuvata, Horlivka a Dokučajevsk. U Horlivky byl poškozen černouhelný důl, uvedla povstalecká agentura DAN.