„Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ řekl ohledně protiútoku Danilov v rozhovoru pro BBC. „Bylo by podivné, kdybychom oznamovali data, kdy má začít ta nebo jiná událost. Takhle se to nedělá… Naše země má před sebou velmi odpovědný úkol. A my chápeme, že nemáme právo udělat chybu,“ dodal.

Ruští legionáři v řadách ukrajinských sil vstoupili do Belgorodské oblasti. Ilustrační snímek
Výpad na ruské území. Legie Svoboda Rusku zveřejnila video z Belgorodské oblasti

Tajemník bezpečnostní rady mluvil také o situaci v Bachmutu, o který svádějí ukrajinské a ruské jednotky tvrdé boje už několik měsíců. „Bachmut patří naší zemi, je to naše území a my ho musíme bránit. Kdybychom začali opouštět každou obec, tak bychom mohli skončit na západní hranici, přesně jak chtěl (ruský prezident Vladimir) Putin od prvních dnů války,“ uvedl.

„Máme pod kontrolou pouze malou část města, to připouštíme. Ale je třeba si připomínat, jak velkou roli Bachmut v této válce hraje,“ doplnil.

Ukrajinská vojenská rozvědka v pátek varovala, že Rusové před blížící se ukrajinskou protiofenzivou připravují provokační akci v Záporožské jaderné elektrárně, kde údajně chtějí simulovat jadernou havárii. Podle rozvědky se chystají informovat o úniku radioaktivních látek, a vynutit si tak vyšetřování, což by pak mohlo ruským silám poskytnout důležitý čas na přeskupení jednotek.

Ukrajinským jednotkám bojujícím u Bachmutu dochází munice, žádají pomoc od zahraničních spojenců
Země je vyždímaná, munice dochází. Ukrajinci popsali život na frontě u Bachmutu

Dnes ukrajinská vojenská rozvědka na základě odposlechů komunikace ruských sil varovala před další provokací, a sice že ruské tajné služby použijí chemické zbraně proti vlastním vojákům v okupované části Záporožské oblasti. To by Moskva ve snaze pozdržet či zmařit chystanou ukrajinskou protiofenzivu použila jako falešný důkaz k obvinění Ukrajiny. Ukrajinské síly ale používají v boji proti ruským vojskům pouze konvenční zbraně, uvedla rozvědka.