„Příslušné ukrajinské orgány nyní zkoumají otázku pobytu syna premiéra A. Babiše na Krymu a prověřují informace publikované v médiích,“ uvedla tisková složka ministerstva zahraničí. Zároveň úřad dodal, že Česká republika územní celistvost Ukrajiny podporuje.

Syn českého premiéra navštívil loni anektovaný poloostrov cestou z Moskvy, a podle ukrajinských činitelů mohl porušit ukrajinské zákony. Minulý týden to potvrdil také zmocněnec ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro Krym Borys Babin.

Trvá na verzi o únosu

Poloostrov, který Rusko v roce 2014 násilně obsadilo, Ukrajina považuje za své svrchované území. Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný.

Babiš mladší tvrdí, že byl do Ruska a na Ukrajinu unesen. Při loňské cestě na anektovaný Krym stejně jako do Moskvy a ukrajinského města Kryvyj Rih Babiše mladšího doprovázel zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov. Své tvrzení premiérův syn nezměnil ani po návštěvě otce ve Švýcarsku, kde žije se svojí matkou.

K úternímu prohlášení současně připojilo ukrajinské ministerstvo zahraničí poděkování Česku za odmítnutí ruské okupace Krymu. „Jsme vděčni za oficiální stanovisko České republiky, které spočívá v podpoře územní celistvosti Ukrajiny a neuznání ruské okupace části svrchovaného území našeho státu,“ uvedlo.