„Dva bezpilotní letouny mířily na Kreml. Díky krokům podniknutým armádními a tajnými službami a díky použití radarových a detekčních systémů byly přístroje vyřazeny z provozu,“ cituje TASS z prohlášení Kremlu.

Ruská prezidentská administrativa uvedla, že útok považuje za naplánovanou teroristickou akci a za pokus o atentát na Putina. Zdůraznila, že si vyhrazuje právo na odvetné kroky, které podnikne, „kdykoli a kdekoli to uzná za vhodné“.

Na ruských sociálních sítích se dnes šířila videa zobrazující dým stoupající nad Kremlem na setmělé obloze, povšimla si média, včetně polské stanice Belsat.

Vojáci poblíž chrámu svatého Michala, 24. února 2023, Kyjev, Ukrajina. Ilustrační snímek
Rusko v noci zřejmě opět útočilo drony na Kyjev. Všechny se podařilo sestřelit

Video pochází ze skupiny sdružující obyvatele čtvrtí Jakimanka a Zamoskvorečje v centrální části Moskvy, uvedl portál Mediazona s tím, že podle členů skupiny se v blízkosti Kremlu ozvala rána podobná zvuku hromu. Na obloze byly podle nich kromě toho vidět jiskry. Záblesky nad Kremlem jsou vidět i na dalším videu šířícím se na sociálních sítích.

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak tvrzení ruské strany odmítl. „Ukrajina samozřejmě nemá nic společného s dronovým útokem na Kreml,“ citovala jej agentura AFP. Na twitteru Podoljak uvedl, že Ukrajina vede obrannou válku a neútočí na cíle na území Ruské federace. „K čemu? Neřeší to žádný vojenský problém. Jen to Ruské federaci dává záminku k jejím útokům na civilisty,“ poznamenal.

Záminka pro rozsáhlý útok? 

Podobné akce ale podle něj mohou ukazovat na partyzánské aktivity místních odbojových skupin. Podle agentury Reuters dále Podoljak naznačil, že incident by se pro Rusko mohl stát záminkou pro rozsáhlý „teroristický“ útok proti Ukrajině v nadcházejících dnech.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle TASS sdělil, že nehledě na dnešní incident se 9. května uskuteční plánovaná vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí, které se zúčastní i Putin. Na tento den připadá svátek, kdy si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v druhé světové válce. „Přehlídka bude, změny nejsou,“ řekl Peskov. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin krátce předtím na sociálních sítích informoval o zákazu nepovoleného používání dronů v hlavním městě.

Při výbuchu v kavárně v Petrohradu v neděli zahynul vlivný ruský válečný bloger Vladlen Tatarskij
Při explozi v Petrohradu zemřel ruský válečný bloger. Výbušnina byla v sošce

Média už dříve během dneška informovala o incidentech s drony na různých místech Ruska. V Krasnodarském kraji vypukl podle TASS rozsáhlý požár ve skladu s ropnými produkty kvůli „pádu“ bezpilotního letounu.

BBC rovněž upozornila, že podle informací na ruských telegramových účtech zřejmě útočily v noci na dnešek bezpilotní letouny na letiště v obci Sešča v ruské Brjanské oblasti, kde poškodily letoun An-124. Žádné oficiální zprávy o incidentu v Brjanské oblasti zatím nejsou k dispozici.

Ukrajina se k útokům nepřihlásila 

Obdobné zprávy přicházely z Ruska i v minulých dnech - ruská správa poloostrova Krym například v sobotu informovala o požáru zásobníku paliva v přístavu Sevastopol. Ukrajina se jako obvykle k žádnému z útoků nepřihlásila, ale jejich nárůst přichází v době, kdy Kyjev tvrdí, že dokončil přípravy na protiofenzivu, poznamenala agentura AFP.