Při vyprávění o traumatických chvílích v ruském zajetí se 39letý ukrajinský farmář Roman Šapovalenko chvílemi zasekával a nervózně smál. Vzpomínal, jak ho v Charkově 25. srpna 2022 zatkli ruští vojáci za to, že je označil za skřety z Pána prstenů. Následující tři dny ho mučili. „Zdálo se, že měli fetiš na genitálie,“ řekl nyní s nadsázkou novinářům ze stanice CNN.

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Izraelci odhalili další hrůzy Hamásu: Ženy měly mít hřebíky v genitáliích

Šapovalenko je jedním z mnoha Ukrajinců, ať už civilistů nebo vojáků, kteří za sebou mají podobnou zkušenost. Podle organizací pro lidská práva mezi případy znásilnění v Rusy okupovaných částech Ukrajiny neustále roste procento mužských obětí. „Sexualizované násilí je pro Rusko nástrojem, jak dosáhnout toho, co chtějí. Ví, že je to pro přeživší nepříjemné a nebudou o tom chtít mluvit,“ vysvětlil vyšetřovatel válečných zločinů v Chersonu Ihor Děmjaňuk. Mnoho obětí se nikomu kvůli stigmatu a studu nesvěří.

Když Šapovalenko reportérům stanice CNN vyprávěl o tom, jak mu Rusové do genitálií pouštěli proud, jak mu vyhrožovali znásilněním skleněnou lahví nebo kastrací, humor mu z hlasu pomalu vyprchával. „Občas jen tak otevřeli dveře a vyhrožovali, že vytáhnou obušky a všechny nás znásilní,“ popsal.

Při mučení se smáli

Na systematické sexuální násilí, které Rusko používá vůči vězňům, upozorňovaly organizace pro lidská práva už dříve. Ukrajinská generální prokuratura v dubnu uvedla, že od začátku války zaznamenala téměř 300 případů. „Vidíme to neustále dokola. Používají stále stejný způsob páchání sexuálního násilí, stejný způsob ponižování, stejný způsob, jakým to obětem vysvětlují,“ řekla ukrajinská prokurátorka z oddělení sexuálního násilí Anna Sosonská.

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Na trýznivé chvíle vzpomínal i 29letý voják Roman Černěnko z Doněcké oblasti. Strávil sedm měsíců v takzvané trestné cele v okupovaném městě Olenivka. Rusové ho čtyři měsíce třikrát denně mučili pouštěním elektrického proudu do těla. „Zvyšovali napětí, dokud nedostali, co chtěli. Smáli se přitom… řekli mi, že moji matku šukají Čečenci. Dvakrát mě vzali, že mě zastřelí a vyhrožovali znásilněním,“ svěřil se novinářům.

Podle poslední výroční zprávy Rady bezpečnosti OSN o sexuálním násilí v souvislosti s konflikty na Ukrajině zdokumentovali v roce 2023 85 případů. Týkaly se 52 mužů, 31 žen, jedné dívky a jednoho chlapce. Ruské ministerstvo obrany se k obviněním z používání sexuálního násilí jako válečného nástroje odmítlo vyjádřit.

Ugandští poslanci schválili návrh zákona, který zpřísňuje tresty pro homosexuály. Lidem, kteří se identifikují jako členové LGBT+ komunity, bude hrozit trest vězení až na deset let. Za sex s lidmi stejného pohlaví pod 18 let trest smrti
Uganda tvrdě trestá homosexualitu. Nový zákon rozsévá strach, lidé mluví o peklu

Černěnka propustili během výměny vězňů v lednu 2024 a z mučení se stále zotavuje. Šapovalenko je na tom o něco lépe. „S léčbou mi pomáhá smysl pro humor. Rusové ho ale nesnášeli. Když jsem zavtipkoval, dostal jsem ránu pěstí,“ dodal.