Měl by tak učinit do jednoho měsíce. Tisíce Janukovyčových stoupenců demonstrovaly proti Juščenkovi v centru Kyjeva i před sídlem šéfa státu. Ve střetu mezi prozápadním prezidentem a proruským premiérem jde i o další orientaci Ukrajiny.

Podle ukrajinských zákonů dnes začala předvolební kampaň k předčasným volbám, které v pondělí vyhlásil na 27. května prezident Juščenko poté, co rozpustil parlament. Jučšenko předtím premiéra obviňoval, že v rozporu s ústavou v parlamentu rozšiřuje svou mocenskou základnu.

Janukovyč a jeho spojenci mezi poslanci se prezidentovu nařízení odmítli podřídit. Jeden z řečníků na dnešní demonstraci premiérových stoupenců podle agentury ITAR-TASS pohrozil i generální stávkou od příští středy, pokud by prezident do té doby dekret o rozpuštění parlamentu neodvolal.

"V současné napjaté situaci je třeba zajistit chod státních institucí a zdržet se jakéhokoliv jednání nebo vůbec řečí o předčasných volbách," prohlásil předseda vlády před ministry a Juščenka a jeho stoupence obvinil z toho, že vyvíjejí tlak na státní instituce včetně ústavního soudu. Jeho verdikt však slíbil respektovat.

Šéf parlamentu Oleksandr Moroz, který je spojencem premiéra, dnes informoval, že předseda ústavního soudu se vzdal své funkce. Později však bylo oznámeno, že jeho demise nebyla přijata.

Podle Janukovyče si lidé předčasné volby nepřejí. Zároveň ale dodal, že se jich jeho tábor nebojí. "Naším vítězstvím jsme si jisti," prohlásil.

Podle dnes zveřejněného průzkumu, který se však uskutečnil ještě před vyhrocením situace, se premiérova Strana regionů těší podpoře 33,5 procenta dotázaných, následovaná opozičním Blokem Julije Tymošenkové s přízní čtvrtiny oslovených, zatímco prezidentovu Naši Ukrajinu podpořila necelá desetina Ukrajinců. Pět procent by podle ankety získali komunisté.

Prezident se dnes odmítl setkat s poslankyněmi za premiérovu parlamentní většinu, které ho chtěly za pomocí výtisků ústavy a bible přesvědčit o odvolání voleb. "Takové setkání by mohly požadovat, kdyby ještě byly poslankyněmi," citovala agentura DPA prezidentova mluvčího.

V centru Kyjeva na Náměstí nezávislosti dnes proti posledním krokům prezidenta protestovalo podle agentury AFP asi 10.000 přívrženců prorusky orientovaného Janukovyče; policie odhadla počet na 12.000, organizátoři dokonce na 45.000 premiérových přívrženců.