Ukrajinský režim má "všechny rysy režimu nacistického a neonacistického", řekl Lavrov v rozhovoru pro rozhlasový kanál listu Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci "díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování". Většina ukrajinského národa se chce "ostudného režimu" zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, konstatoval Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, "ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji", řekl Lavrov posluchačům. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že povstání separatistů na východě Ukrajiny Rusko vojensky nepodporuje.

Nové republiky Rusko neuzná

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že v poslední dekádě chystá "vojenskou provokaci" na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

"Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem," řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že "lidové republiky", které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá. "Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?" odpověděl ministr na dotaz ruských posluchačů, proč Moskva povstalecké "státy" neuznává.