Konfliktní zprávy dnes přinesla média z východu Ukrajiny, kde se armáda a Národní garda už třetí den snaží vytlačit separatisty z okupovaných měst a obcí. Zatímco Kyjev hlásil dobytí Slavjanska a Kramatorska, tedy dvou hlavních bašt proruských radikálů, podle ruských médií byla obě města v držení povstalců. Ukrajinská a ruská média tak pokračovala v informační válce, nezávislé zpravodajské zdroje nejsou většinou k dispozici.

Jednotky armády a Národní gardy údajně pokračují na jih směrem k Doněcku a cestou likvidují odpor.

Jaceňuk v Oděse

Masové nepokoje v Oděse, při nichž v pátek zahynuly desítky lidí, byly předem připravenou provokací a „smrtelným útokem na Ukrajinu" vedeným z Ruska. Na shromáždění v jihoukrajinské Oděse to dnes prohlásil předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Během jeho pobytu na jihu Ukrajiny došlo dnes v Oděse k útoku na městskou policejní správu. Policie později začala propouštět osoby zadržené při pátečních násilnostech.
Premiér komentoval tragický incident, při němž zahynulo 46 mladých lidí a 200 dalších bylo zraněno. Většinu obětí si podle médií vyžádal požár v místní odborové centrále, kam se ukryli proruští radikálové před odvetou davu fotbalových fanoušků, které předtím napadli.

Jaceňuk páteční tragédii označil za „provokaci proti občanům, Oděse a celé Ukrajině". Zdůraznil, že povinností policie bylo obětem na lidských životech zabránit. „Kdyby v Oděse bezpečnostní systém fungoval, všechny ty teroristy by bylo možné zneškodnit," konstatoval premiér.

Přečtěte si také: Tragický incident v Oděse začal útokem radikálů na fotbalové fanoušky

„Oběťmi předem pečlivě připravené provokace se staly desítky lidí," řekl Jaceňuk. „Je třeba najít všechny zločince a organizátory, všechny, kdo pod ruským vedením zahájili smrtelný útok na Ukrajinu a Oděsu. Je třeba vyšetřit činnost všech vyšších úředníků zdejší policie," řekl.

Krátce po Jaceňukově projevu ve městě došlo k dalším násilnostem. Od rána skupina proruských radikálů blokovala místní policejní stanici, kde jsou zadržováni údajní viníci pátečních nepokojů. K davu se během dne připojilo asi tisíc dalších lidí, kteří se předtím zúčastnili protestní demonstrace před vypáleným sídlem oděských odborů.

Před policejní stanicí došlo k několika šarvátkám s policií, podle agentury Interfax byli zraněni nejméně dva policisté a jeden demonstrant. Podle očitých svědků se rozhořčený dav více než 2000 lidí, který volal „Fašisti", odhodlal k útoku na budovu, rozbil několik oken a pomocí náklaďáku prorazil vstupní vrata. Zabarikádovaná policie začala pak zadržované podle agentury AFP jednoho po druhém propouštět. Dav venku je vítal jako hrdiny.

Podle ukrajinského ministerstva vnitra bylo propuštěno 67 lidí. Podle agentury AP ale není jasné, zda se již dostali na svobodu všichni zatčení, anebo jich část ještě zůstává za mřížemi.

Za násilnostmi jsou skupiny z Podněstří, tvrdí Ukrajina

Severoatlantická aliance (NATO) v březnu varovala, že právě Podněstří by se po Krymu mohlo stát dalším cílem zájmu Moskvy. V Podněstří už se konalo referendum o připojení k Rusku, Moldavsko ale výsledky neuznalo. Ruský prezident Vladimir Putin v dubnu řekl, že je na lidech v Podněstří, aby si sami rozhodli o svém osudu.

Moldavsko, které patří k nejchudším zemím v Evropě, usiluje u těsnější vztahy s Evropskou unií. Brusel v dubnu oznámil, že Moldavané už nebudou potřebovat víza pro cesty do většiny zemí EU.

Základní fakta o Podněstří:

* Podněstří se rozprostírá podél východní hranice Moldavska v délce asi 220 kilometrů. Sousedí s Ukrajinou a v nejširší části měří asi 55 kilometrů. Podněstří má svou vlastní měnu, policejní složky a má zavedenou povinnou vojenskou službu.

* Úzký pás země podél řeky Dněstr v září 1990 vyhlásil nezávislost na Moldavsku. Žijí tam převážně Rusové, kteří se snažili dosáhnout nezávislosti v obavě, že rumunsky mluvící moldavská většina se na jihu jednou stane součástí Rumunska. Obnovil by se tak stav z doby před rokem 1940, kdy celá oblast připadla tehdejšímu Sovětskému svazu.

* I když v Podněstří žije pouze asi 550.000 lidí a území zaujímá jen asi osminu území Moldavska, má velký podíl na moldavském průmyslu.

* Převážně ruští soukromí investoři tam vlastní průmyslové podniky, včetně ocelárny a hydroelektrárny. Zhruba 50.000 lidí z Podněstří pracuje v továrnách v zahraničí, hlavně v Rusku, odkud svým rodinám posílají peníze. Díky nim se podněsterské ekonomice relativně daří.

* Podněstří bylo v roce 1992 v krátké válce s Moldavskem, na straně podněsterských bojovníků zahynulo zhruba 860 lidí, na straně Moldavska asi 460. Pak se do sporu vložilo Rusko. Od té doby v oblasti zůstává minimálně 1260 ruských vojáků, kteří mimo jiné dohlížejí na asi 20.000 tun zbraní a munice pocházející ze sovětské éry.

* Následné referendum v Podněstří ukázalo příklon obyvatel k nezávislosti i k možnosti jednoho dne se přičlenit k Rusku. Vyjednávání, která vedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), žádný významný pokrok nepřinesla. Podněstří jako samostatný stát přitom neuznala žádná země světa.

* Konglomerát Šerif, jehož vlastníkem je podle agentury Reuters bývalý činitel sovětské tajné služby KGB, působí v mnoha soukromých firmách. Vlastní například čerpací stanice, supermarkety, fotbalový klub a stadion, ale i největšího prodejce brandy, firmu Kvint. Západní státy tvrdí, že Podněstří se stalo „černou dírou" pro pašování zbraní, cigaret a dalšího kontrabandu, což představitelé Podněstří popírají.