Patriarcha Bartoloměj je z historického hlediska považován v rámci pravoslaví za nejvyšší autoritu a o jeho podpis ukrajinská církev usilovala již na podzim. Nakonec se jej Kyjevu podařilo získat až necelé dva týdny před Vánocemi, načež prezident Porošenko prohlásil, že tento posvátný okamžik se již navždy zapíše do dějin jeho země. Oficiálně však bylo odloučení ukrajinské ortodoxní církve stvrzeno až dnes.

„Chtěl bych poděkovat milionům Ukrajinců po celém světě, kteří reagovali na můj apel, aby se za založení církve pomodlili,“ řekla hlava státu během slavnostní ceremonie.

„Chci poděkovat generacím Ukrajinců, kteří snili… Bůh nám konečně seslal Ortodoxní církev Ukrajiny,“ dodal Porošenko.

Ještě před tím, než mohla být samostatná ukrajinská pravoslavná církev oficiálně uznaná, bylo zapotřebí sjednotit všechny tři pravoslavné církve, které v této zemi souběžně koexistovaly. Poté, co tak bylo učiněno, zvolili tamní hodnostáři do čela nově vzniklé církve devětatřicetiletého metropolitu Epifanije.          

Ruská tradice, za jejíž obnovou stojí Putin

Ukrajinský patriarchát se od toho moskevského osamostatnil po více než 300 letech. V Rusku je přitom církev z historického hlediska tradičně provázaná s tamními panovníky. Po desetiletích odmlky se o tuto zvyklost zajistil sám prezident Vladimir Putin. Zdejší patriarchát věrně podporoval nejrůznější ruské expanze, a to včetně té na poloostrov Krym z roku 2014. Dnešní oficiální prohlášení nezávislosti je proto pro Ukrajinu obrovským zadostiučiněním.

A zatímco Kyjev slaví, Moskva ústy Putina varovala, že tento krok může v konečném důsledku způobit potenciální krveprolití.