Chrám svaté Sofie uprostřed Kyjeva je nejúchvatnější památka východoevropského křesťanství. Mohutný kostel byzantského stylu byl postaven na počátku 11. století a přežil všechny pohromy, které se přes Kyjev přehnaly. Včetně té nejstrašnější, kterou bylo ve třináctém století vypálení Kyjeva Mongoly.

Zadržení ukrajinští námořníci
Spor pokračuje. Rusko prý ukrajinské námořníky za summit s Trumpem nevymění

To, co mohlo ale ještě donedávna překvapit, bylo označení, že chrám, který je mezi památkami UNESCO, přísluší moskevskému patriarchátu. Tedy církvi věrně sloužící ruskému režimu, který na jaře 2014 okupoval Krym a pak rozpoutal konflikt na východní Ukrajině.

Pod Moskvu a její nadvládu církevně ale spadala celá ukrajinská pravoslavná církev. Výjimku tvořila západní Ukrajina, kde ještě z dob Rakouska-Uherska hrála hlavní roli řecko-katolická církev, jež spadá pod jurisdikci Říma.

Posvátný den

Ukrajině se na podzim nepodařilo k odtržení své pravoslavné církve zpod kontroly Moskvy získat posvěcení konstantinopolského patriarchy, historicky uznávaného v pravoslaví za nejvyšší autoritu. Na konci minulého týdne však prezident Petro Porošenko oznámil Ukrajincům, že proces církevní odluky od Moskvy byl dokončen a Ukrajina má nyní svoji vlastní národní pravoslavnou církev.

„Tento den vejde do dějin jako posvátný den – den konečné nezávislosti na Rusku,“ uvedl Porošenko. „Vytvoření naší církve je dalším vyjádřením nezávislosti Ukrajiny a vy jste hlavními účastníky této historické události. Modlíme se, aby se ukrajinská církev dnes stala skutečností.“

Hlavou nové církve se stal metropolita kyjevský Epifanij, Ukrajinský patriarchát se od Moskvy osamostatnil po téměř 300 letech. Moskevská církevní nadvláda přitom postrádala dějinnou logiku, protože do dnešního Ruska přišlo křesťanství právě z Kyjeva a území dnešní Ukrajiny. Své právo na to být pravoslavnou metropolí odvozovala Moskva a její pravoslavná církev až od pádu Byzance a toho, že si car Ivan III. vzal za ženu neteř posledního byzantského císaře.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský prezident obvinil Rusko z pokusu o anexi. Chcete nás zničit, řekl

Vzhledem k tradici provázanosti pravoslavné církve a ruských panovníků, kterou Vladimir Putin za svého panování obnovil, sloužila hierarchie moskevského patriarchátu věrně podpoře ruských expanzí. Včetně té na Krym a Ukrajinu.

"Ukrajinci nejsou"

Ostatně když se moskevský patriarcha Kirill snažil zabránit uznání odtržení, vedl své akce pod heslem, že „Ukrajinci a Rusové jsou jedna země, jeden národ“.

Sergej Lavrov
Rusko chce zachránit raketovou smlouvu. Mluví o vzájemných inspekcích s USA

Podobně v minulosti mluvil o Ukrajincích a Ukrajině i ruský prezident Vladimir Putin. Nešlo o projev přátelství a úcty, ale o zdůvodnění, proč se Ukrajina nemůže integrovat s EU a Západem.

Maria Butinová
Ruská špionka v USA přiznala vinu. Chtěla získat informace o vlivných lidech