Na návrh Zelenského se novým ministrem zahraničí stal dosavadní ukrajinský velvyslanec u Severoatlantické aliance Vadym Prystajko a ministrem obrany někdejší manažer Andrij Zahorodňuk (44). Ten se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby parlament jmenoval Ivana Bakanova, někdejšího Zelenského partnera v hereckém podnikání.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov u soudu v ruském Rostově na Donu.
K výměně vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem zatím nedošlo. Sencov zůstává v Moskvě

Největší rozruch panoval kolem dosavadního kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Toho Zelenskyj navrhl do nové vlády i přesto, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci setrvání Avakova v kabinetu nepřipustil. Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů. Sněm však prezidentovu nominaci stvrdil a Avakov tak post ministra vnitra obsadí ve čtvrté vládě v řadě.

Hončaruk má pověst workoholika

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.

Po jmenování do funkce Hončaruk podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou jeho kabinetu budou ekonomické reformy. "Tato vláda čelí úkolu nastartovat hospodářský růst," řekl zákonodárcům s tím, že tento růst HDP by měl být minimálně na úrovni pěti až sedmi procent ročně.

Ekonomické forum v polské Krynici
Ekonomické fórum je tu. V polské Krynici začíná „Davos východu“

Nový předseda vlády rovněž sdělil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, dnes v televizním přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dřív, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.