„Rozhodl jsem se předčasně ukončit pověření parlamentu," napsal Porošenko na Twitteru. Prezident rovněž upozornil, že dekret o rozpuštění parlamentu je v souladu s ústavu.

„Předčasné parlamentní volby jsou součástí mého mírového plánu. Klíčovým prvkem je politický dialog s Donbasem," citovala agentura DPA z Porošenkova prohlášení. „Volební lístek je nejmocnější zbraní k obraně země v rukách občanů," dodal. Donbas je průmyslová a těžební oblast na východě Ukrajiny, kde armáda bojuje proti proruským separatistům.

Ústavní předpoklady pro rozpuštění parlamentu nastaly v neděli, kdy uplynul měsíc od rozpadu většinové vládní koalice. Žádná nová většina během této doby nevznikla, což podle ukrajinské ústavy dává hlavě státu právo sněmovnu rozpustit.

Vládní koalici, která pod vedením premiéra Arsenije Jaceňuka vznikla po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, 24. července opustily menší strany UDAR a Svoboda a také nezařazení poslanci, aby umožnili Porošenkovi vypsat předčasné parlamentní volby. Ty mají po květnových volbách hlavy státu dokončit obměnu vedení státu.