„Dnes ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblast," řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům.

„Neslyšel jsem o tom, ale je spousta dezinformací o našich ‚invazích'," ironicky odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5:20 (04:20 SELČ) hranice u Novoazovska, ukrajinští pohraničníci však zahájili boj s útočníky a přivolali posily. Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit, silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda, z Ruska však prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovska.

Sedm tanků, raketomety a obrněné vozy

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že ruská invaze začala.

„Vypuklo to okolo osmé ráno. Objevilo se nejméně sedm tanků, raketomety a obrněné vozy," řekla agentuře Reuters Ljudmila z Novoazovka. Na některých tancích prý byly vlajky se znakem separatistické jednotky, která si říká Pravoslavná osvobozenecká armáda. Lidi v Novoazovsku se raději poschovávali do sklepů, z radnice stáhli ukrajinskou vlajku.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země. „Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů vojenské techniky," uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku.

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále. V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady Lysenko ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhanska nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.

Komentátoři předpokládají, že stoupající intenzita bojů na východě Ukrajiny souvisí s úterním summitem v Minsku, na kterém by se mohli setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko.

Konflikt si podle odhadu OSN vyžádal už více než 2000 mrtvých.