Slovenské ministerstvo zahraničí informaci o zadržení Slováka na východě Ukrajiny zatím nepotvrdilo.

Údajný slovenský občan byl zadržen během bojů o železniční depo ve dvacetitisícovém městě Ilovajsk, které leží asi 50 kilometrů východně od Doněcka. Muž je držitelem pasu na jméno Miroslav Roháč s rodištěm v Banské Bystrici.

Podle záznamu ze zabavených dokumentů slovenský občan podle Heraščenka přiletěl 3. července na kyjevské mezinárodní letiště Žuljany. V oddílu proruských vzbouřenců mu prý byla svěřena obsluha minometu.

„Na Ukrajinu prý nepřiletěl jako žoldák, ale z přesvědčení. Jeho tvrzení vyšetřovatelé prověřují," řekl Heraščenko a dodal, že o Slovákově vině rozhodne soud.

Slovenská diplomacie v reakci uvedla, že o údajném zadržení Slováka na Ukrajině nebyla informována. „Pravdivost této informace se snažíme ověřit," řekl šéf tiskového odboru ministerstva zahraničí Peter Susko.

Etnický Srb

Na internetu se podle server sme.sk už objevily fotografie Miroslava Roháče, bývalého vojáka z Banské Bystrice. Nejde ale o údajného slovenského zajatce z Ukrajiny. „Budu to řešit právní cestou, v žádném případě to nejsem já, koho zajali," řekl Roháč, kterého kontaktovali novináři. Server dodal, že v banskobystrickém telefonním seznamu jsou tři muži stejného jména a příjmení.

Podle ukrajinské agentury Unian je zadržený Roháč etnický Srb. Při výslechu údajně vypověděl, že ví o dalších bojovnících, kteří přijeli podpořit východoukrajinské povstalce ze Srbska. Zda jsou ještě živí, mu není známo.

Německá rozhlasová stanice Deutsche Welle nedávno uvedla, že na straně ukrajinských separatistů bojuje až 250 Srbů, z nichž mnozí si prý opatřili pasy ze zemí EU. Bojovníků se srbskými dokumenty je mezi nimi údajně jen pár desítek.

Trest pro žoldáky

Místopředseda srbské vlády Rasim Ljajić v polovině srpna oznámil, že Srbsko bude trestat své občany, kteří bojují v zahraničních konfliktech. Žoldákům by tak měl hrozit až pětiletý trest vězení, organizátorům dokonce až 12 let za mřížemi. Ljajić očekává, že parlament návrh projedná během podzimu.

Srbský premiér Aleksandar Vučić již dříve vyzval desítky Srbů bojujících na Ukrajině k návratu. Mohou totiž Srbsku politicky uškodit, obává se premiér. Z 90 procent jsou to podle něj placení žoldáci, kteří za své služby dostávají měsíčně plat 1200 až 6000 dolarů (24.000 až 120.000 Kč). Bojují prý jak na straně ukrajinské armády, tak proruských rebelů.