Nevídanou moc sociálních sítí před nedávnem poznaly ukrajinské složky, které natrefily na aktuální snímek ruského turisty. Ten se vyfotil přímo u ruského protivzdušného systému. K fotce rovněž přiložil geolokační údaje, díky kterým lze místo lehce lokalizovat. Na Twitteru mu za to ukrajinské síly sarkasticky poděkovaly. Turista přitom nebyl sám, kdo si na místě rozhodl zvěčnit vojenské zařízení na Krymu.

Nevědomá pomoc

Deník Daily Mail informuje, že zatímco ještě před týdnem Ukrajina od výletů na Krym odrazovala, nyní ruskému turistovi za jeho dovolenou děkuje, sic se značnou dávkou ironie. „Možná jsme na ruské turisty příliš tvrdí - tento muž byl opravdu nápomocný," napsalo ukrajinské ministerstvo obrany na svém účtu na Twitteru.

Kouř po výbuchu v muničním skladu ruské armády poblíž vesnice Majskoje na Krymu 16. srpna 2022
Další incident na Krymu: Sevastopol ohrožoval dron, byl sestřelen, tvrdí Rusové

Sdílelo rovněž onu fotku, na níž muž oblečený jen v plavkách pózuje na pláži před ruským systémem protivzdušné obrany S-400. Ruský turista původně snímek sdílel společně s geolokačními údaji na sociální síti VKontakte, která je ruskou obdobou Facebooku.

Ukrajincům se nakonec díky poskytnutým informacím podařilo zjistit, že se muž nacházel poblíž solných jezer u města Jevpatorija. Zjištění se shoduje se zprávami o aktivitě protivzdušných systémů od ruského guvernéra Sevastopolu Michaila Razvozhajeva.

Portál Newsweek poté doplňuje, že k podobné kuriozitě od začátku války nedošlo poprvé. Stejným případem, na který upozornily ukrajinské ozbrojené síly na síti Telegram, byla fotka, kterou ruská turistka sdílela na Instagramu. Snímek byl rovněž propojen s polohou u města Jevpatorija a popsán slovy „pod ochranou“. Instagramový účet dívky byl zanedlouho smazán.

Válka skončí osvobozením Krymu

Zpráva o kuriózním způsobu lokalizace ruských protivzdušných systémů přichází po sérii explozí na Krymu, které byly zaměřené na ruské letecké základny a sklady munice. Ukrajinský ministr obrany zmínil, že jsou za ně odpovědné odbojové síly, které spolupracují s ukrajinskými speciálními jednotkami.

Poškozená budova separatistů v Doněcku
Ukrajinci zasáhli budovu správy lidové republiky, tvrdí doněčtí separatisté

Kyjev se rovněž přihlásil k výbuchům na letišti Saky, jehož zničením vyřadil z provozu polovinu ruských bojových letounů. O víkendu pak velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu zničil bezpilotní letoun. „Tato ruská válka (…) začala Krymem a musí skončit Krymem - jeho osvobozením," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném projevu.

Krym je podle něj stále ukrajinská půda. Hlava Ukrajiny také slíbila, že z něj všechny ruské síly co nejdříve vytlačí.