"Je to žluté, je to přilepené páskou ke zdi, stojí to 120 tisíc dolarů a dá se to sníst. Co je to?" napsala v hádance agentura AFP a hned si odpověděla: "Banán prodaný za uvedenou cenu jedním umělcem, který jiný umělec s potěšením pozřel, aby šokoval měšťáky!"

Dílo, představující prostě jen banán přichycený lepící páskou ke zdi, vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan a nazval jej Komediant. Tento týden zakoupili tři kupci tři exempláře tohoto díla v limitovné sérii, uvedla stanice BBC na svém webu. Třetí exemplář s banánem byl podle agentury AP prodán za 150 tisíc dolarů a měl skončit v muzeu.

Opravené dílo střeží strážník

Ale Komediant byl vystaven v sobotu na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě, když se jeden z návštěvníků se rozhodl uspořádat happening.

"Toto je umělecké představení Hladový umělce," prohlásil David Datuna, přistoupil ke zdi, odtrhl od ní banán, oloupal jej a snědl za velkého zájmu publika. "Mám rád díla Maurizia Cattelana a tuto instalaci skutečně miluji. Je moc chutná," dodal.

Jakkoli Datunův počin osazenstvo galérie zprvu rozzlobil, žádné kroky proti umělci nepodnikli. Jen jeden banán nahradili jiným, který už střeží strážník.

"(Datuna) nezničil umělecké dílo. Banán je idea," uvedl ředitel galerie Lucien Terras. Hodnota díla podle jeho vysvětlení spočívá v certifikátu pravosti a očekává se, že banán bude nahrazován pravidelně, aby neshnil. "Přineslo to spoustu napětí a pozornosti. Z představení jsme nebyli nadšeni, ale reakce byla fantastická a rozesmála hodně lidí," řekl.

Cattelana asi nejvíce proslavilo dílo nazvané Amerika v podobě plně funkční záchodové mísy z 18karátového zlata. Dílo v hodnotě pěti až šesti milionů dolarů bylo v září ukradeno v Blenheimském paláci v Anglii.