„Vím, že určitě visí ve vzduchu otázka, co se stalo s vedením (žoldnéřské) společnosti. Doslova před pár dny mi šéf vyšetřovatelů hlásil, že v tělech obětí letecké katastrofy se našly střepiny ručních granátů,“ řekl Putin na konferenci v diskusním klubu Valdaj v černomořském letovisku Soči.

„Zvenčí nic na letadlo nepůsobilo, to už je zjištěný fakt, výsledek zkoumání Vyšetřovacího výboru Ruské federace,“ dodal. Zmíněný výbor představuje v Rusku federální kriminální ústřednu.

Jevgenij Prigožin
Prigožin zemřel při pádu letadla, potvrdili vyšetřovatelé. Provedli test DNA

Uvedl také, že kriminalisté nezkoumali, zda se v krvi lidí, kteří zahynuli spolu s Prigožinem, vyskytují stopy alkoholu či drog.

„Bohužel na výskyt alkoholu či drog v krvi zemřelých se testy nedělaly. Ačkoliv víme, že po známých událostech (vzpouře žoldnéřů - pozn. ČTK) tajná služba FSB našla v sídle společnosti v Petrohradu nejen deset miliard rublů, ale i pět kilogramů kokainu,“ prohlásil ruský prezident a dodal, že podle jeho názoru se testy na alkohol a drogy měly udělat, ale nestalo se tak.

Mohl za úmrtí Prigožina Putin? 

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dva dny po pádu Prigožinova letadla označil za „naprostou lež“ úvahy západních pozorovatelů, že Prigožin mohl být zabit „na příkaz Kremlu“.

„V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď,“ okomentoval Prigožinovu smrt americký prezident Joe Biden ještě v den letecké havárie.

„Putin se odrovnal - jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina - přinejmenším takové máme informace,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc. „U nás na Ukrajině jsme nevyhlásili den smutku, když z oblohy zmizel Prigožin. Pro nás to znamenalo, že je o jednoho teroristu méně,“dodal.

Vladimir Putin a Dmitrij Peskov
Že stál za úmrtím Prigožina Kreml? Absolutní lži, prohlásil Putinův mluvčí

Ukrajinský prezident neupřesnil na základě jakých údajů se dospělo k závěru, že Putin mohl mít podíl na smrti zakladatele Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny.

Deník Ukrajinska pravda v souvislosti se Zelenského výroky připomněl, že v kanálu Grey Zone, pokládaném za blízký „wagnerovcům“, se objevilo tvrzení, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana, ale i hypotéza, že za pád letounu mohla exploze na palubě stroje.